Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Κόροιβος 93-63

Λαύριο – Κόροιβος 93-63

lavrio

lavrioΕύκολο έργο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League είχε το Λαύριο, το οποίο συνέτριψε τον Κόροιβο με 93-63.

Το Λαύριο μπήκε πολύ πιο δυναμικά στο παρκέ. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και με τους Έβανς, Αθανασούλα και Μπολντς να ηγούνται στον επιθετικό τομέα, ανάγκασαν από νωρίς τους φιλοξενούμενους να… κυνηγούν στο σκορ.

Ο Έλληνας φόργουορντ με συνεχόμενους πόντους έκανε το 18-11, ενώ οι Έβανς και Νίξον “έγραψαν” το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (22-13).

Στα επόμενα 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, το Λαύριο με διαδοχικά τρίποντα του Πάντερ και κάρφωμα του Κακλαμανάκη συνέχισε την εξαιρετική του παρουσία (31-16), κάνοντας έκανε από τα καλύτερά του παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκτοξεύσουν ακόμη και στο +20 (38-17) το προβάδισμά τους και να “κλείσουν” δια περιπάτου το πρώτο μέρος όντες μπροστά με 48-26.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ασταμάτητοι, τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο. Σκοράροντας 32 πόντους στην τρίτη περίοδο το +30 ήρθε να “σφραγίσει” τη φετινή τους κορυφαία επίδοση, ενώ μετέτρεψαν σε διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης.

Από την άλλη, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου καλούνται να αντιδράσουν μετά την κάκιστη εμφάνισή τους στο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας με αντίπαλη την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 11 (1), Έβανς 15, Γκρέι 11 (3), Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15 (2), Τσίρος, Αθανασούλας 11 (2), Περράκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6 (8ασ), Γιαννακόπουλος.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Σταρκς 18, ΜακΚλέλαν 13 (2), Σαχπατζίδης, Πόλαρντ 9 (10ρ), Μιχάλογλου 1, Σανέ 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.