Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – ΑΕΚ 63-89

Κόροιβος – ΑΕΚ 63-89

aek 7

aek

Η ΑΕΚ δεν ήταν αυτή που έπρεπε στο πρώτο μέρος, ωστόσο ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) ήταν αρκετό προκειμένου οι “κιτρινόμαυροι” του Σωτήρη Μανωλόπουλου να φύγουν με το διπλό από την έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας με 89-63 για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Ο Κόροιβος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά κόντρα στην “Ένωση” η οποία σημείωσε τους πρώτους 6 πόντους χάρη στον Δημήτρη Μαυροειδή. Δια χειρός Γκότσερ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6, ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πέρασε μπροστά (10-11) με τον Ντούσαν Σάκοτα.

Στις επόμενες επιθέσεις ήταν σειρά του Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πάρει το “όπλο” του με τρίποντο και 2/2 βολές κάνοντας το 18-20. Ο Πόλαρντ με έμμεσο τρίποντο “έγραψε” το 21-20, αλλά ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ/σέντερ ήταν και πάλι εκεί, διαμορφώνοντας και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-22).

Η ΑΕΚ ναι μεν έκανε ένα ξέσπασμα με το οποίο κατάφερε να “ξεφύγει” στο +7 (23-30 και 27-34) αλλά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ούσα εξαιρετικά διαβασμένη κατάφερε να πάρει (έστω και προσωρινά) “κεφάλι” στο σκορ έπειτα από 5 σερί πόντους του Αντώνη Μιχάλογλου. Οι “κιτρινόμαυροι” εν τέλει ξαναπέρασαν μπροστά με τρίποντο του Ούκιτς (42-44).

Η τρίτης περίοδος ανήκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρουσιάστηκαν εντελώς διαφορετικοί έπειτα από τα 15 λεπτά της ανάπαυλας και με επιμέρους σκορ 12-24 έκαναν τρομερά δύσκολα τα πράγματα για τον Κόροιβο. Στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +21 και παρόλο που απέμεναν περίπου 8 λεπτά για τη λήξη, είχε ουσιαστικά “καθαρίσει” το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 20 (2), Σταρκς 8, Μιχάλογλου 7 (1), Σανέ 3, ΜακΛέλαν 9, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 4, Αποστολίδης, Πόλαρντ 12.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (2), ΜακΓκράθ 9 (1), Ελονού 2, Σάκοτα 18 (2), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 11, Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 8 (1), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Τσαλμπούρης 3 (1).

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

National League 2 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Στον τελικό ανόδου πέρασε το Πικέρμι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα. Το εισιτήριο για τον τελι…