Κεντρική NBA Υπέκυψαν στην κυριαρχία των Γουόριορς οι Μπακς (vids)

Υπέκυψαν στην κυριαρχία των Γουόριορς οι Μπακς (vids)

giannis antetokounmpo bucks warriors

giannis-antetokounmpo-bucks-warriors

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς αποδείχθηκαν… too-much για τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με την ευρεία ήττα (117-92) να επέρχεται ως φυσικό επακόλουθο. Τα “ελάφια” στάθηκαν ανταγωνιστικά μονάχα στην 1η περίοδο, με τους πανίσχυρους “πολεμιστές” να πατούν “γκάζι” στο 2ο δωδεκάλεπτο και να “καθαρίζουν” την παρτίδα.

Τα… πάντα μόνο στην 2winbet.gr η οποία προσφέρει στους πελάτες της LIVE STREAMING και τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς στα ευρωπαϊκά ματς αλλά και αυτά του ΝΒΑ!

Οι “Splash Brothers” (Στεφ Κάρι, Κλέι Τόμπσον) έκαναν το καθήκον τους, με 49 πόντους (9/14 τρίποντα) ενώ τα “ελάφια” υπέστησαν πρωτοφανή καθίζηση, απόρροια και των back-to-back παιχνιδιών, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παρασύρεται στη “δίνη” αυτή.

Ο “Greek freak” περιορίστηκε σε μια από τις πιο “φτωχές” εμφανίσεις του για φέτος, με μόλις 9 πόντους και 4/14 σουτ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, δίχως να κάνει τη διαφορά. Το μεγαλύτερο ποσοστό “δράσης” του έλαβε χώρα στην 1η περίοδο, όπου οι Μπακς στέκονταν αξιοπρεπώς και στο garbage time της 4ης περιόδου, όπου το ματς είχε κριθεί. Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Έλληνας σούπερ-σταρ φάνηκε να γυρίζει ελαφρώς τον αστράγαλό του λίγα λεπτά πριν από τη λήξη, αν και δεν φάνηκε να είναι κάτι σοβαρό.

Η 1η περίοδος ήταν αντιστρόφως ανάλογη της τροπής που πήρε μετέπειτα ο αγώνας. Οι Μπακς κυκλοφορούσαν την μπάλα, βρίσκοντας σουτ καλής ποιότητας, ο Γκρεγκ Μονρό έκανε εξαιρετική δουλειά, με 8 πόντους και τα “ελάφια” βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 14 πόντους (11-25)! Τότε, όμως, ξεκίνησε η “κατηφόρα”. Ο Κάρι τελείωσε με 8 πόντους την 1η περίοδο, ο Τζαβέλ ΜακΓκί έδωσε άλλη πνοή στη φροντ-λάιν των “πολεμιστών“, κυριαρχώντας στις εναέριες μονομαχίες ενώ η άμυνα “έσφιξε”, με αποτέλεσμα να γεννιούνται περισσότερες ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς. Με σερί 16-4, οι Γουόριορς έκλεισαν το 1ο δωδεκάλεπτο μόλις στο -2 (27-29).

Η 2η περίοδος ήταν και το διάστημα-κλειδί, εκεί όπου κρίθηκαν τα πάντα. Ο Κλέι Τόμπσον μπήκε δυναμικά στον “χορό”, σημειώνοντας 9 πόντους εντός του χρόνου αυτού (21 συνολικά), ο Κάρι συνέχισε το “βιολί” του (18 πόντοι στο ημίχρονο, 28 συνολικά, με 6/9 τρίποντα), ευστοχώντας σε σουτ τρομακτικής δυσκολίας, με τους Μπακς να παραπαίουν σε άμυνα και επίθεση. Στα τελευταία 7,5 λεπτά, το επιμέρους σερί κυμάνθηκε στο 27-6 υπέρ των Γουόριορς, με το ημίχρονο να λήγει με 63-44!

Το Γκόλντεν Στέιτ δημιουργούσε συνεχή ρήγματα στην άμυνα των Μπακς, οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα κακοί, κυρίως μακριά από την μπάλα. Σε συνδυασμό με τα “τρελά” pull-up τρίποντα των Κάρι-Τόμπσον από μακρινές αποστάσεις, το “τρένο” της νίκης είχε χαθεί από νωρίς.

Στην 3η περίοδο συνεχίστηκε η ίδια ακριβώς “συνταγή”. Οι “πολεμιστές” έτρεχαν με μία ταχύτητα μεγαλύτερη σε σχέση με τους Μπακς, εκμεταλλεύονταν όλες τις ασυννενοησίες τους στην άμυνα και εκτελούσαν με τρομερά υψηλά ποσοστά. Συγκεκριμένα, τελείωσαν τον αγώνα με 45/75 σουτ εντός πεδιάς, σουτάροντας μόλις για 4η φορά φέτος με +60% ενώ είχαν και 12/23 τρίποντα. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 20 πόντους, φθάνοντας ακόμη και τους 27, μέχρι να καταλήξουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή, οι “Dubs” βελτίωσαν τη συγκομιδή νικών τους (55-14) και συνεχίζουν να διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ του πρωταθλήματος ενώ οι Μπακς έπεσαν στο 34-35, όντας πλέον 8οι στην Ανατολή και 1 νίκη πάνω από τους 9ους, Πίστονς.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Σαν Αντόνιο Σπερς “λύγισαν” στην σκληροτράχηλη έδρα του Μέμφις, με αποτέλεσμα να απομακρυνθούν 2.5 νίκες από την 1η θέση. Οι Κλίπερς συνέτριψαν τους, λειψούς, Καβς, οι οποίοι αγωνίστηκαν δίχως την big-3 τους ενώ οι Ρόκετς “απέδρασαν” από το Ντένβερ, με τον Χάρντεν να σπάει ξανά τα “κοντέρ”. Οι Μπουλς πήραν μια ανέλπιστη νίκη επί των Τζαζ ενώ οι Κινγκς υπέκυψαν στην Οκλαχόμα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πετυχαίνει το πρώτο του νταμπλ-νταμπλ!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (18/3)

• Σακραμέντο Κινγκς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 94-110 (Παπαγιάννης 14 [11 ριμπάουντ], Λαμπισιέρ 13 / Γουέστμπρουκ 28 [8 ριμπάουντ, 10 ασίστ], ΜακΝτέρμοτ 21, Άνταμς 16 [13 ριμπάουντ])
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Ατλάντα Χοκς 113-97 (Λίλαρντ 27, ΜακΚόλουμ 22, Κραμπ 16 / Ιλιασόβα 23, Χάρνταγουει Τζ. 22, Χάουαρντ 14 [10 ριμπάουντ])
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Σάρλοτ Χόρνετς 93-98 (Γουολ 19, Μπιλ 18, Πόρτερ 16 / Ζέλερ 19, Γουίλιαμς 16, Γουόκερ 16)
  • Κλίβελαντ Καβαλίερς – Λος Άντζελες Κλίπερς 78-108 (Τζέφερσον 12, Γουίλιαμς 11 / Γκρίφιν 23, Ρέντικ 16, Τζόρνταν 13 [17 ριμπάουντ])
  • Γιούτα Τζαζ – Σικάγο Μπουλς 86-95 (Χιλ 18, Χέιγουορντ 14, Γκομπέρ 13 [13 ριμπάουντ, 5 τάπες] / Μπάτλερ 23, Πόρτις 22)
  • Σαν Αντόνιο Σπερς – Μέμφις Γκρίζλις 96-104 (Λέοναρντ 22, Όλντριτζ 21 / Κόνλεϊ 19, Ράντολφ 18, Γκασόλ 16)
  • Χιούστον Ρόκετς – Ντένβερ Νάγκετς 109-105 (Χάρντεν 40 [10 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Καπέλα 16, Νενέ 14 / Χάρις 17, Γιόκιτς 16, Νέλσον 15 [11 ασίστ])
  • Μιλγουόκι Μπακς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 92-117 (Μπρόγκντον 18, Σνελ 12 / Κάρι 28, Τόμπσον 21)