Κεντρική NBA “Επική” απόδραση από το L.A για Μπακς και Γιάννη! (vids)

“Επική” απόδραση από το L.A για Μπακς και Γιάννη! (vids)

giannis antetokounmpo blake griffin clippers

giannis-antetokounmpo-blake-griffin-clippers

Σε μια αναμέτρηση με αμφίρροπη έκβαση και συγκλονιστικό φινάλε, οι Μιλγουόκι Μπακς κράτησαν γερά και έφυγαν από το L.A με μια από τις πιο σπουδαίες νίκες τους τη φετινή σεζόν! Τα “ελάφια” επικράτησαν των Λος Άντζελες Κλίπερς με 96-97, σημειώνοντας έτσι την 11η νίκη τους στα τελευταία 15 ματς (η καλύτερη επίδοση στην Ανατολή).

Όλη η Euroleague (μεταξύ άλλων αγώνων και το ματς Παναθηναϊκός-Ρεάλ) αλλά και όλο το NBA θα προσφερθεί από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της με τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς και με LIVE STREAMING!

Έτσι, κατάφεραν να “αναρριχηθούν” στην 7η θέση της Ανατολής, για πρώτη φορά φέτος! Ήταν η πρώτη φορά που οι Μπακς νικούν τους Κλίπερς εκτός έδρας μετά το 2007 (!) και τα κατάφεραν χάρη στη σφικτή τους άμυνα και την παραγωγικότητά τους στα τελευταία λεπτά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αντιμετώπισε προβλήματα με τα φάουλ από την 1η περίοδο καθώς χρεώθηκε με 2 απανωτά στα πρώτα 7,5 λεπτά του αγώνα ενώ στη 2η περίοδο υπέπεσε σε ένα ακόμη, κάτι που υποχρέωσε τον Τζέισον Κιντ να τον περάσει ξανά στον πάγκο. Αυτή η αλληλουχία γεγονότων είχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστεί μόλις στα 12 από τα πρώτα 24 λεπτά.

Ακόμη και έτσι, όμως, ο “Greek freak” ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με 16 πόντους (5/10 δίποντα, 6/9 βολές) ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκοψε 1 σουτ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής. Σκόραρε κυρίως μέσω διεισδύσεων δίχως, όμως, να παραλείψει τα σουτ από μέση απόσταση. Επιτέθηκε κυρίως στις αλλαγές των Κλίπερς, με βασικό στόχο τον ΝτιΆντρε Τζόρνταν ενώ απέδειξε ξανά ότι έχει γίνει “μάστορας” στο να εκμαιεύει την επαφή και να κερδίζει φάουλ. Στα τελευταία λεπτά δεν “έλαμψε” με την απόδοσή του αλλά μοίραζε σωστά την μπάλα, με αποκορύφωμα την ασίστ στον Ντελαβεντόβα για το εύστοχο τρίποντο, 1 λεπτό για τη λήξη.

Ο Γιάννης μοιράστηκε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ με τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος είχε επίσης 16 πόντους, με 4/8 σουτ και 7/7 βολές. Η παρουσία του ήταν καθοριστική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μπακς να έχουν ρεκόρ 7-1 με αυτόν στη βασική πεντάδα!

Η 1η περίοδος άνηκε στο Μιλγουόκι, το οποίο πραγματοποίησε ένα σερί 0-11 στα τελευταία 3 λεπτά, με τις προσπάθειες του Μίντλετον να ξεχωρίζουν. Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-28 αλλά οι Κλίπερς επέστρεψαν άμεσα. Το 27-35 μετατράπηκε άμεσα σε 37-37, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (46-46). Ο Τζαμάλ Κρόφορντ είχε πάρει το “όπλο” του, με εκτελέσεις και drives (9 πόντοι στο ημίχρονο, 14 συνολικά) ενώ ο Τζέι Τζέι Ρέντικ σούταρε εξαιρετικά πίσω από τα σκριν (10 πόντοι στο ημίχρονο, 16 συνολικά).

Με τον Κρις Πολ να βρίσκεται σε πολύ κακό βράδυ (2/10 σουτ), η φροντ-λάιν των Κλίπερς ανέλαβε την ηγεσία στο σκοράρισμα, με τον Μπλέικ Γκρίφιν να φθάνει τους 14 πόντους με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου ενώ ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν είχε 11. Στον αντίποδα, πέρα από τις προσπάθειες του Γιάννη, ο Γκρεγκ Μονρό έδινε ποιότητα κάτω από το καλάθι (12 πόντοι) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με απόσταση 2 πόντων (69-67).

Οι “παγκίτες” των Μπακς (Χένσον, Τέρι, Τελέτοβιτς, Ντελαβεντόβα) οδήγησαν τα “ελάφια” σε ένα σερί 2-13, δίνοντάς τους ένα πολύτιμο προβάδισμα 6 πόντων (77-83), 6 λεπτά για τη λήξη. Ο Τζόρνταν έκανε “όργια” στα τελευταία 6 λεπτά, με 11 πόντους (22 συνολικά), όμως, το Μιλγουόκι διατηρούσε μια μικρή διαφορά, κυρίως χάρη σε 8 πολύ κρίσιμους πόντους από τον Ντελαβεντόβα. Οι Κλίπερς βρίσκονταν στο -6 (91-97), περίπου 1 λεπτό για τη λήξη και έκαναν την ύστατη προσπάθεια, με “όπλο” το δίδυμο ψηλών τους. Αφού έριξαν τη διαφορά στον πόντο, είχαν την ευκαιρία ακόμη και για τη νίκη αλλά το άτσαλο τελείωμα του Γκρίφιν στην εκπνοή τους στέρησε την απόλυτη ανατροπή.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Μπλέιζερς έφυγαν από το Σαν Αντόνιο με ένα ανέλπιστο διπλό, χάρη στην τρομερή backcourt τους (Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ) ενώ οι Μάβερικς συνεχίζουν αδυσώπητα να κυνηγούν τα πλέι-οφς, νικώντας μέσα στη Γουάσινγκτον. Το Μαϊάμι επέκτεινε την τρομερά ανοδική του πορεία ενώ οι Ρόκετς “σκόρπισαν” τους Λέικερς, με τον Χάρντεν να πετυχαίνει το 17ο τριπλ-νταμπλ του φέτος. Τέλος, οι Κινγκς επιβλήθηκαν των αδιάφορων Σανς, με τον Κώστα Κουφό να είναι καταλυτικός και τον Γιώργο Παπαγιάννη να παίρνει ξανά σεβαστό χρόνο συμμετοχής (11 λεπτά), μοιράζοντας μάλιστα και 3 τάπες!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (15/3)

• Ντάλας Μάβερικς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 112-107 (Μπαρνς 22, Νοβίτσκι 20, Κάρι 19 / Γουολ 26 [11 ασίστ], Μπιλ 24, Μπογκντάνοβιτς 19)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Ιντιάνα Πέισερς 77-98 (Καμίνσκι 20, Μπελινέλι 11 / Τζορτζ 39, Έλις 16)
  • Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Μπόστον Σέλτικς 104-117 (Ρούμπιο 23, Γουίγκινς 21, Μουχάμαντ 21, Τάουνς 17 [14 ριμπάουντ] / Τόμας 27, Χόρφορντ 20, Μπράντλεϊ 18)
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Μαϊάμι Χιτ 112-120 (Ντέιβις 27, Κάζινς 19, Μουρ 18 / Ντράγκιτς 33, Γουάιτσαϊντ 20 [17 ριμπάουντ], Έλινγκτον 19)
  • Γιούτα Τζαζ – Ντιτρόιτ Πίστονς 97-83 (Χέιγουορντ 25, Χιλ 17 / Σμιθ 16, Μπέινς 12 [12 ριμπάουντ])
  • Μέμφις Γκρίζλις – Σικάγο Μπουλς 98-91 (Κόνλεϊ 27, Γκασόλ 27 / Ρόντο 17, Μίροτιτς 14, Μπάτλερ 14)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Χιούστον Ρόκετς 100-139 (Ραντλ 32, Κλάρκσον 18, Ίνγκραμ 18 / Γουίλιαμς 30, Αρίζα 20, Χάρντεν 18 [12 ριμπάουντ, 13 ασίστ], Καπέλα 15 [10 ριμπάουντ])
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 110-106 (Λίλαρντ 36, ΜακΚόλουμ 26, Νέρκιτς 16 / Λέοναρντ 34, Όλντριτζ 19)
  • Σακραμέντο Κινγκς – Φοίνιξ Σανς 107-101 (Λαμπισιέρ 32 [11 ριμπάουντ], Κόλι-Στάιν 14 [11 ριμπάουντ], Κουφός 13 / Γουόρεν 24, Μπούκερ 19, Γιούλις 13 [13 ασίστ])
  • Μιλγουόκι Μπακς – Λος Άντζελες Κλίπερς 97-96 (Αντετοκούνμπο 16, Μίντλετον 16 / Τζόρνταν 22 [17 ριμπάουντ], Γκρίφιν 18, Ρέντικ 16)

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…