Κεντρική NBA “Έλαμψε” ο Γιάννης στον ελληνικό “εμφύλιο”! (vids)

“Έλαμψε” ο Γιάννης στον ελληνικό “εμφύλιο”! (vids)

giannis antetokounmpo milwaukee bucks

giannis-antetokounmpo-milwaukee-bucks

Η “υπερταχεία” των Μιλγουόκι Μπακς πέρασε με ξέφρενο ρυθμό και από το Σακραμέντο! Τα “ελάφια” επικράτησαν άνετα των Κινγκς του Γιώργου Παπαγιάννη με 98-116, σημειώνοντας την 10η νίκη τους στα τελευταία 12 ματς. Με τη νίκη αυτή, το Μιλγουόκι “έπιασε” τους Ιντιάνα Πέισερς στην 6η θέση της Ανατολής, έχοντας πλέον 2.5 νίκες διαφορά από την 9η θέση. Έτσι, ολοκληρώθηκε ένα από τα πιο δύσκολα road trips της σεζόν για τους Μπακς, καταγράφοντας 4 νίκες στα 6 ματς της “περιοδείας” τους στη Δυτική Περιφέρεια! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε φυσικά πρωταγωνιστικό ρόλο στη σημερινή αναμέτρηση.

Ο “Greek freak” “σάρωσε” την άμυνα των “βασιλιάδων”, με 32 πόντους (11/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές), 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος, σε 40 λεπτά συμμετοχής! Είχε 22 πόντους μονάχα στο 1ο ημίχρονο, δημιουργώντας όλων των ειδών τις “αρρυθμίες” στον ανασταλτικό τομέα των Κινγκς. Ο Γιάννης έτρεξε πολλές φορές στον αιφνιδιασμό ενώ επιτέθηκε σε αρκετές περιστάσεις στα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσης, με σκοπό να βρει ανοργάνωτη την άμυνα. Τα “φονικά” του drives από την αριστερή και τη δεξιά πλευρά δεν είχαν αντίπαλο, καθώς έφθανε με ευκολία στον επιθυμητό χώρο, κερδίζοντας μάλιστα και αρκετά φάουλ. Ακόμη, “έσπαγε” σωστά την μπάλα, όποτε ερχόταν βοήθεια στο μαρκάρισμά του, συμβάλλοντας στην υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας. Άλλη μια καταπληκτική εμφάνιση προστέθηκε στο βιογραφικό του Έλληνα πόιντ-φόργουορντ!

Ο έτερος Έλληνας, Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για 23 λεπτά, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 τάπες, με 2/9 σουτ. Ο “Big Papa” δεν δίστασε ξανά να πάρει προσπάθειες πάνω του, έστω και αν δεν ήταν αποτελεσματικός ενώ χρησιμοποιούσε όσο καλύτερα γινόταν τον όγκο και το ύψος του. Ο 19χρονος σέντερ συνεχίζει να συλλέγει εμπειρίες και τα καλύτερα έρχονται…

Η 1η περίοδος ήταν ανταγωνιστική, με τον Παπαγιάννη να βρίσκεται στο παρκέ, βοηθώντας στην επιθετική λειτουργία των Κινγκς με τα σκριν του και τις τοποθετήσεις του. Αμυντικά είχε ορισμένα προβλήματα, τόσο στο πικ-εν-ρολ, όσο και στο ποστ αλλά η παρουσία του ήταν εν γένει θετική. Από την άλλη, ο Γιάννης είχε ήδη 10 πόντους και το σκορ του πρώτου δωδεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 24-25.

Το 2ο δωδεκάλεπτο ήταν και το σημείο-κλειδί, εκεί όπου οι Μπακς έκαναν επίδειξη του τρόπου παιχνιδιού που έχουν παρουσιάσει στους τελευταίους αγώνες. Ο κόουτς, Τζέισον Κιντ κατέβασε μια τρομερή shooting πεντάδα, με τους Σπένσερ Χος, Μίρζα Τελέτοβιτς και Τζέισον Τέρι ταυτόχρονα στο παρκέ. Το γήπεδο “άνοιγε” σε πρωτοφανή βαθμό, με τους Μπακς να αναζητούν συνεχώς την έξτρα πάσα, μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο σουτ ενώ ο Γιάννης έβρισκε χώρο δράσης, με την άμυνα στη ρακέτα να έχει εξασθενήσει. Χάρη στην έξυπνη αυτή τακτική, τα “ελάφια” είχαν μια από τις πιο παραγωγικές περιόδους της χρονιάς, σκοράροντας 44 πόντους (έναντι 26 των Κινγκς) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 50-69!

Συνολικά, οι Μπακς είχαν 16/35 τρίποντα (ποσοστό 45.7%) και 28 ασίστ, δείγματα της επιθετικής τους ευημερίας. Στο 2ο ημίχρονο, τα “ελάφια” δεν ήταν τόσο “αστραφτερά” αλλά έκαναν εξαιρετική συντήρηση της διαφοράς που είχαν “χτίσει”, διατηρώντας μονίμως διψήφιο προβάδισμα. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 75-90, με την επίθεση των Μπακς να βασίζεται πάνω στους ίδιους “πυλώνες”. Το τελευταίο δωδεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να εκτείνεται έως τους 21 πόντους, μέχρι να φθάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πέρα από τον Γιάννη, με τον Μονρό να φθάνει τους 15, τον Τελέτοβιτς τους 13 (3/8 τρίποντα) και τον Μπρόγκντον τους 12. Από την άλλη, διακρίθηκε ο τρομερός σουτέρ, Μπάντι Χιλντ, με 21 πόντους ενώ ο Τάιρικ Έβανς σταμάτησε στους 18 για τους “παραπαίοντες” Κινγκς, οι οποίοι βρίσκονται στη 13η θέση της Δύσης.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Καβαλίερς δεν κατόρθωσαν να αναχαιτίσουν τον επιθετικό πλουραλισμό των Ντένβερ Νάγκετς (6 παίκτες με +15 πόντους!), χάνοντας κατά κράτος από τους “σβώλους”. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ σημείωσε το 35ο τριπλ-νταμπλ του για φέτος, δίχως να χάσει σουτ ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ κυριάρχησε με πρωτοφανή τρόπο απέναντι στους Νικς, με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13/14 σουτ! Οι Σέλτικς “γλυκοκοιτάζουν” την κορυφή της Ανατολής, μετά τη νίκη τους επί των Πέισερς και τέλος, Μπουλς και Χόρνετς συνεχίζουν να “μάχονται” για μια θέση στα πλέι-οφς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (22/3)

• Σάρλοτ Χόρνετς – Ορλάντο Μάτζικ 109-102 (Γουόκερ 22, Μπελινέλι 20, Καμίνσκι 18 / Ρος 19, Πέιτον 15, Βούσεβιτς 14 [12 ριμπάουντ, 8 ασίστ])
  • Ιντιάνα Πέισερς – Μπόστον Σέλτικς 100-109 (Τζορτζ 37, Τιγκ 25 / Τόμας 25, Μπράντλεϊ 18, Χόρφορντ 15)
  • Ντιτρόιτ Πίστονς – Σικάγο Μπουλς 95-117 (Χάρις 14, Μόρις 14 / Μίροτιτς 28, Λοβέρν 17, Μπάτλερ 16 [12 ασίστ])
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 97-122 (Στάουσκας 20, Λονγκ 13 / Καντέρ 24 [11 ριμπάουντ], Ολαντίπο 18, Γουέστμπρουκ 18 [11 ριμπάουντ, 14 ασίστ])
  • Ατλάντα Χοκς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 100-104 (Χάρνταγουεϊ 29, Σρούντερ 18, Χάουαρντ 14 [16 ριμπάουντ]) / Μπιλ 28, Γουολ 22 [10 ασίστ])
  • Κλίβελαντ Καβαλίερς – Ντένβερ Νάγκετς 113-126 (Έρβινγκ 33, Γουίλιαμς 19, Τζέιμς 18 / Χάρις 21, Μπάρτον 20, Τσάντλερ 18, Γιόκιτς 16 [10 ριμπάουντ])
  • Μιλγουόκι Μπακς – Σακραμέντο Κινγκς 116-98 (Αντετοκούνμπο 32 [13 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Μονρό 15, Τελέτοβιτς 13 / Χιλντ 21, Αφλάλο 12)
  • Νιου Γιορκ Νικς – Γιούτα Τζαζ 101-108 (Πορζίνγκις 24, Ρόουζ 17 / Γκομπέρ 35 [13 ριμπάουντ], Χέιγουορντ 19)

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93

Έφτασε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι… Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε …