Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 63-72

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 63-72

singlenton 2

singlenton

Ο Παναθηναϊκός (17-11) την κατάλληλη στιγμή πήρε το σημαντικό διπλό απέναντι στην Μπασκόνια με 72-63, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, και έμεινε ζωντανός στην μάχη με την Φενέρ για το πλεονέκτημα έδρας στην φάση των “8”. Πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ο Σίνγκλεντον με 18 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σοβαροί και με 3 καλές άμυνες, προηγήθηκαν 7-2 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Καλάθη. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (14-4), με το καλάθι του Σίνγκλεντον, αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Το τρομερό κάρφωμα από τον Φελντέιν έκανε το 4-18 και το τρίποντο του Γκάμπριελ διαμόρφωσε το 24-8 που ήταν το σκορ του διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σερί 5 πόντων του Χάνγκα έφερε το -13 (27-14) και ο Παππάς θα επανεφέρει το επίπεδο της διαφοράς για το 29-14, στο 14′. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε και μπροστά από τον Σενκγέλια για το 31-18. Ο Καλάθης σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 36-21 και ο Σίνγκλετον ευστόχησε στην βολή για το 31-27 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Κορυφαίος για το πρώτο μέρος ο Σίνγκελντον με 9 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους διαρκίθησε ο Χάνγκα με 7 πόντους.

Ο Σίνγκλετον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 41-23 στο 2′ λεπτό από την έναρξη της τρίτης περόδου. Ο Αμερικανός ανέβασε τη διαφορά στο +22 (47-25) που ήταν η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι βολές του Μπουρούση έκαναν το 51-31, με 2′ λεπτά να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το buzzer beater του Γκάμπριελ έκλεισε το σκορ στο 54-37 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του για το τελευταίο μέρος.

Ο Βόιτμαν ευστόχησε αφού πήρε το επιθετικό για το 56-41 με 8′ να απομένουν για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα λάθη, ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Βόιτμαν με κάρφωμα και ο Ντιόπ με κερδισμένο αντιαθλητικό έφεραν το -8 (56-48) , στο 35. O Τζέιμς με τζάμπ σουτ επανέφερε το σκορ σε διψήφια επίπεδα για το 60-50. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε και σε δύο βολές και συντήρησε την διαφορά στο +10 (67-57), με 2 λεπτά για το τέλος. Ο Φελντέιν με κλέψιμο και ο Σίνγκλεντον με εύστοχες βολές εξασφάλισαν την νίκη για τον Παναθηναϊκό με  το τελικό 72-63.

Κορυφαίοι για τους “πράσινους” οι δύο Αμερικανοί φόργουορντ, Σίνγκλεντον και Γκιστ με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χάνγκα και Βόιτμαν με 13 και 12 πόντους για τον καθένα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο “Νίκος Γκάλης” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι.

Τα δεκάλεπτα: 6-24, 21-37, 37-54, 63-72.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 7 (1), Βόιτμαν 12, Χανγκά 13, Μπουμπουά, Μπλάζιτς, Ντιόπ 7, Τίγι 2, Λαπροβίτολα 5 (1), Σενγκέλια 6, Μπάντιντζερ 11 (1), Λουζ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (2 τρ., 8 ρ.), Νίκολς 2, Ρίβερς, Τζέιμς 11 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 8 (2), Γκιστ 11 (1), Γκάμπριελ 6 (2), Μπουρούσης 4, Καλάθης 8 (6 ρ., 8 ασ., 2 κλ.).