Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Δόξα Λευκάδας 78-70

Άρης – Δόξα Λευκάδας 78-70

akavvadas

akavvadasEπιστροφή στις νίκες για τον Άρη μετά το αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στην Βιλερμπάν στην Γαλλία και τον αποκλεισμό στο Champions League. Οι “κίτρινοι” αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (37-42), επικράτησαν της Δόξας Λευκάδας με 78-70 (κεκλεισμένων των θυρών ο αγώνας λόγω τιμωρίας) και ακολουθεί το παιχνίδι με τον Κολοσσό στην Ρόδο.

Η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε με 0-4, ο Άρης ισοφάρισε (4-4) ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 6-9. Ο Καββαδάς έκανε το 9-11 αλλά και το 13-14 (ο Έλληνας σέντερ είχε φτάσει τους 9 πόντους), ο Τσαλδάρης πέτυχε τρίποντο (13-17) ενώ ο Καββαδάς σκόραρε ξανά (16-17). Λίγο μετά το 7′ το σκορ ήταν 17-22 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-26 (πολύ καλή η Δόξα, δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό οι γηπεδούχοι).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου έγινε το 19-29 και ο Γιάνκοβιτς “χτύπησε” από τα 6.75 (22-29). Το ίδιο έκανε μετά και ο Τζένκινς (25-29), ο οποίος ήταν ο υπεύθυνος και για το 27-31. Μετά την τεχνική ποινή σε βάρος του Πρίφτη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6 (27-33) και ο Τζένκινς ευστόχησε σε τρίποντο (30-33). Στο 30-36 ο Τζένκινς είχε τρία φάουλ, ο Ταπούτος έκανε το 30-37 ενώ μετέπειτα ο Καββαδάς χτύπησε στο ήδη τραυματισμένο δάχτυλό του. Ο Ζάρας έφερε τον Άρη στο -4 (34-38), το 36-40 “γράφτηκε” από τον Τσαϊρέλη και στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα ήταν μπροστά με 37-42.

Ο Καββάδας ήταν ξανά διαθέσιμος στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρίφτη έκανε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 43-42. Ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το 47-45, στο 47-48 χρεώθηκε με τεχνική ποινή η πλευράς της Δόξας Λευκάδας (48-48) και ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 50-48. Ο Μάρας ήταν ο επόμενος που χρεώθηκε με τεχνική ποινή, έτσι έγινε το 51-48 και μετά ο Κάμινγκς έκανε το 53-48. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (56-48), ο Καββαδάς “έγραψε” το 58-48 (λίγο μετά το 26′) και ο Φλιώνης το 60-50. Ο Καββαδάς έδωσε “αέρα” 12 πόντων (62-50 και 63-51) και ο Άρης στο 30′ είχε το προβάδισμα με 65-52.

Ο Φλιώνης ευστόχησε για τρεις (68-52) ενώ στη συνέχεια η Δόξα “ψαλίδισε” τη διαφορά (70-58). Μάλιστα όταν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -10 (70-60 στο 35′) ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ. Ο Σίμτσακ “ξεκόλλησε” τον Άρη (72-60), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους οκτώ πόντους (72-64) και ο Ζάρας κέρδισε φάουλ (73-64). Ο τελευταίος ήταν ο υπεύθυνος για το 76-64 λίγο πριν από το 38′ και εκεί ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Ο Άρης ήταν ο νικητής με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Τσαϊρέλης 6 (1), Κάμινγκς 10 (1), Γιάνκοβιτς 10 (2), Καββαδάς 20, Φλιώνης 7 (1), Τζένκινς 8 (2), Ζάρας 8 (1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Τζάκσον 1.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 7, Χάρις 17 (1), Μάρας 16, Πεταλωτής, Αμποτ 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4.