Κεντρική Β' Εθνική Αποτελέσματα Βόρειου ομίλου Β’ Εθνικής

Αποτελέσματα Βόρειου ομίλου Β’ Εθνικής

ks-gefiras-g-ethniki

Ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη ξέφυγε η Γέφυρα, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στον ανεβασμένο, Φίλιππο Βέροιας με 73-66 για την 24η αγωνιστική του βορείου ομίλου.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος όντας σε σπουδαία επιθετική μέρα κατάφερε να υποχρεώσει στη δεύτερη φετινή ήττα την Καστοριά με 93-82. Την ήττα της ομάδας του Γιώργου Σούλιου εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα που έφυγε με το εύκολο διπλό από τον Αγρίνιο (60-74) και συνέχισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Ερμή Αγιάς που πήρε το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του Ανατόλια.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Πολύγυρος – Ασπίδα Ξάνθης 73-82
Ερμής Λαγκαδά – Καστοριά 93-82
Ανατόλια – Ερμής Αγιάς 58-61
ΧΑΝΘ – “Χαρίλαος Τρικούπης” 59-75
Αγρίνιο – Καρδίτσα 60-74
Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 73-66
Πευκοχώρι – Στρατώνι 111-96
Αίας Ευόσμου – Πιερικός Αρχέλαος 50-70

Πολύγυρος – Ασπίδα Ξάνθης 73-82
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοϊμτζόγλου
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 24-34, 45-62, 73-82.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 31 (1), Πετρίδης, Παπασαραφιανός 4 (1), Βούλγαρης 5, Νησιώτης 10, Νουκάρης 14, Μίκιτς 2.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Ντεμάι, Παπαδάκης 7, Γρούδος 9 (1), Τσιώγκας, Μασμανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 6, Κουτσογιάννης 14 (2), Ασημάκης 11 (1), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 15 (3), Πετς 16 (3).

Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 73-66
Διαιτητές: Ζαχαρής, Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-42, 59-57, 73-66.
ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 10, Δανάκης 12 (1), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3 (1), Μυλωνίδης 16 (4), Βογιατζής 16 (3), Ταραμάς 9 (1), Ιατρίδης, Μπίσκας 3 (1), Καρούζος 4.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας, Μπλατσιώτης): Τσιμίδης 3, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 11 (3), Παπαδόπουλος 6, Κοθράς 7, Σιόλογκας 20 (2), Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 12 (3), Τόκας, Μόρας.

ΧΑΝΘ – “Χαρίλαος Τρικούπης” 59-75
Διαιτητές: Δημάδης, Μελακίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 34-42, 46-61, 59-75.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου, Αμπατζάς 10 (1),Βλάχος 12 (2), Σταματέλος, Ελευθεριάδης 7 (1), Ζιάκας 11 (2), Ερμείδης Δ. 1, Γεωργάκης 1, Δούκας, Λευκαδίτης 4, Φυλακτός 3 (1), Μελίδης 10(2).
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ” (Δημητριάδης): Ιωάννου 4 (1), Βουρνάς 7, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 7 (1), Τοπουζίδης 5 (1), Μουράτογλου 14 (1), Σταυρόπουλος 12 (1), Παπαρέγκας 8 (2), Γεωργιάδης 14, Δημητρόπουλος 3 (1), Βαρδακαστάνης.

Ανατόλια – Ερμής Αγιάς 58-61
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου
Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-28, 45-45, 58-61.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής, Ευγενειάδης): Ζαφειρούλης 5 (1), Πρωτούλης 4, Μπίλιος, Σιώπης 9 (1), Γαλανίδης 13 (1), Βρέττας, Ξενιτίδης, Αζίζης 2, Σταματογιάννης 8 (1), Τζουβάρας 9, Βεργίνης 5 (1), Κότσανος 3.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 3 (1), Γκανέτσας 4, Μηλιώνης, Ντάλλος, Χαλκιάς 11 (3), Κόμματος 16 (2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 9, Βαβάτσικος, Φαρμάκης, Γούλας 4, Αγαπίου.

Αγρίνιο-Καρδίτσα 60-74
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 26-38, 45-54, 60-74.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 8 (1), Τασόπουλος 13 (3), Σταμούλης 4 (1), Τάσσος 6, Γκρέκας 2, Μήτσου 16 (4), Πουρνάρας, Μπαρούχας 8 (1), Μυλωνής, Μακρής 3, Σπαλαούρας.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 2, Δόγρανλης, Πανταζής, Λάκκας 6, Μαυρογιάννης 8, Παππάς Κ. 5 (1), Κουρέπης, Καμαριώτης 20 (3), Παπαδόπουλος 14, Τριχόπουλος 12 (4), Θέος, Παππάς Γ. 7 (1).

Πευκοχώρι-Στρατώνι 111-96
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης – Τσοκόλης.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-45, 83-64, 111-96.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 11 (3), Μητσάκης 10, Λεμονάκης 2, Μουρατίδης 23 (4), Μαυρίδης 18, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 9 (1), Καραθανάσης 3 (1), Κιγμέτογλου 12, Σταύρου 23 (5), Μάρκου, Βαϊντερλής.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Κελεσίδης 23 (4), Γρηγοριάδης, Κουντουραντζόγλου 8, Δελίδης, Σουτζόπουλος 7, Σαμαράς 8 (1), Φλιάτης Ι. 4, Θωμαΐδης 12 (1), Φλιάτης Γ. 2, Πολιτόπουλος 3 (1), Δασκαλόπουλος 29, Συμεών.

Ερμής Λαγκαδά – Καστοριά 93-82
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θεοφ., Παπαγεωργίου
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-41, 66-69, 93-82.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αμοιρίδης, Σπασέγκος): Καϊκλής 7 (1), Ακεψιμαΐδης, Μάρουσιτς 20 (2), Νώτης 4, Παρίτσης 24 (5), Πυλκούδης 2, Μέλλιος, Γκαμούρας 23, Ελευθεριάδης 2, Καντάρκος 11.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 12 (2), Χονδρογιάννης, Ματενίδης, Ελευθεριάδης 19 (3), Μπέγος 3 (1), Τερσενίδης 8 (1), Τεπετίδης 9, Τακίδης, Αντωνιάδης 2, Μπένας 25, Τσότσος 4.

Αίας – Πιερικός 50-70
Διαιτητές: Γερακίνης – Ξέρας.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-32, 40-46, 50-70.
ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Παπαδόπουλος): Σικαλίδης, Τσιμπής 12 (2), Μπαλτζόπουλος, Καδής 2, Δεληγιάννης 3 (1), Τσιακλαγκάνος 11 (2), Σπύρας 6, Καραμανώλης 9 (1), Σεκαδάκης Δ., Κόκουρας 7, Σεκαδάκης Γ., Λυσσέλης.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Χατζηιωάννου): Ταβαντζής, Γκοντόπουλος, Καλτσουνάς 4, Γκογκίδης 20 (3), Καραγκιολίδης 24 (2), Χανέλλι, Χατζηλάμπρου, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 6, Παπαμιχαήλ 6, Τοπούζης 6.

Η βαθμολογία (σε 24 αγωνιστικές):
1. Καστοριά 46 (22-2)
2. Καρδίτσα 42 (18-6)
3. Ερμής Αγιάς 42 (18-6)
4. Πευκοχώρι 38 (14-10)
5. Αγρίνιο 37 (13-11)
6. Ερμή Λαγκαδά 37 (13-11)
7. Ασπίδα Ξάνθης 36 (12-12)
8. Ανατόλια 36 (12-12)
9. Χαρ. Τρικ. 36 (12-12)
10. Στρατώνι 36 (12-12)
11. Γέφυρα 35 (11-13)
12. Φίλιππος Βέροιας 32 (8-16)
13. ΧΑΝΘ 32 (8-16)
14.  Πιερικός 32 (8-16)
15.Πολύγυρος 31 (7-17)
16. Αίας 28 (4-20)

Επόμενη αγωνιστική (2/4, 25η): Πιερικός-Ερμής Λαγκαδά, Καστοριά-Ανατόλια, Αγιά -ΧΑΝΘ, Καρδίτσα-Χαρ. Τρικ., Φίλιππος-Αίας Eυόσμου, Στρατώνι-Γέφυρα, Ασπίδα-Πευκοχώρι, Αγρίνιο-Πολύγυρος.

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Α2 Εθνική: Tα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Δεν έχει αντίπαλο ο Χαρίλαος Τρικούπης στο πρωτάθλημα της Α2, κερδίζοντας και τον Τρίτωνα …