Κεντρική Γ' Εθνική Αποτελέσματα 1ου Νότιου ομίλου Γ’ Εθνικής

Αποτελέσματα 1ου Νότιου ομίλου Γ’ Εθνικής

Basketa14

H Δάφνη Δαφνίου επικράτησε πολύ εύκολα του Ικάρου Καλλιθέας με 9057, για την 20η αγωνιστική του 1ου Νότιου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με την ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ακόμα, η Αχαγιά ’82 κέρδισε εκτός έδρας τον Άρη Πετρούπολης με 7159, ο οποίος είχε κάνει εξαιρετική πορεία της τελευταίες αγωνιστικές.

Ο ΚΑΟΚ επικράτησε στην Κόρινθο του Εσπέρου ΑΟΠΑ με 72-65, που είχε ως καλύτερό του πάικτη τον Ανδρέα Οικονομόπουλο που σημείωσε 20 πόντους. Η Πεύκη πήρε σημαντικό διπλό μέσα στην Καλαμάτα, με αντίπαλο την τοπική ομάδα, με 6661. Ακόμα, ο Κεραυνός Αιγίου κέρδισε εντός έδρας τον Πορφύρα με 8375.

Ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης με ανατροπή κατάφερε να επικρατήσει της Ακράτας με 6867 και να παραμείνει κοντά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στον συγκεκριμένο αγώνα, μάλιστα, στο 27 λεπτό της αναμέτρησης ο παίκτης των γηπεδούχων, Γεράσιμος Μανταλβάνος, πήγε να καρφώσει δυνατά, με αποτέλεσμα η στεφάνη να σπάσει και να έχουμε προσωρινή διακοπή.

O Γλαύκος σε μία φανταστική αναμέτρηση κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στην Ένωση Ιλίου με 8578, ύστερα από τρεις (!) παρατάσεις.

Τα αποτελέσματα:
KΑΟΚ – Έσπερος ΑΟΠΑ 72-65
Δάφνη Δαφνίου – Ίκαρος Καλλιθέας 90-57
Καλαμάτα – Πεύκη 61-66
Γλάυκος – Ένωση Ιλίου 85-78 (κ.δ. 54-54) (α’ παράταση 64-64) (β’ παράταση 71-71)
Ακράτα – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 67-68
Άρης Πετρούπολης – Αχαγιά ’82 59-71
Κεραυνός Αιγίου – Πορφύρας 83-75
Ρεπό: Ερμιόνη.

Κεραυνός Αιγίου – Πορφύρας 83-75
Διαιτητές
: Χαλαμπαλάκης – Μαριγλή.
Τα δεκάλεπτα
: 26-9, 44-33, 61-49, 83-75.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 3 (1), Δούρος, Κουκουλομάτης, Χριστοδουλόπουλος 2, Κάντας, Φωτίου 29 (4), Ζυγάς, Σκλάβος 19 (1), Αγγελόπουλος 18 (2), Σκόνδρας 5, Καραγιάννης 7.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πιτσικάλης): Σίμος 5 (1), Πάλτογλου 11 (2), Στεφανής 15, Παπαφωτίου 2, Βούλγαρης 9 (1), Ιορδάνου 1, Καλαμαράς, Μπαρμπαρής 16, Οικονόμου 14 (3), Ντόκος 2.

ΚΑΟΚ – Έσπρος ΑΟΠΑ 72-65
Διαιτητές
: Στρέμπας – Τσολάκος.
Τα δεκάλεπτα
: 17-17, 34-34,58-56, 72-65.
ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος): Κωνσταντίνου 6 (2), Σακελλαράκης 4, Κατσαμάκης 6 (1), Πράττης, Κεφαλάς 18, Παβλίσεβιτς 5 (1), Δανιήλ 14 (2), Σταυρόπουλος 12, Μακρής 7.
ΈΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Φραντζής 6 (1), Παπανικολόπουλος 9, Λαμπρόπουλος 4, Ροκανάς 3 (1), Θανόπουλος 2, Λυμπέρης 15 (5), Αγγελόπουλος 6, Οικονομόπουλος 20.

Άρης Πετρούπολης – Αχαγιά ’82 59-71
Διαιτητές
: Φάκαρος – Κώτσου.
Τα δεκάλεπτα:
22-17, 36-36, 49-50, 59-71.
ΆΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 7 (1), Βενιτουράκης 6, Δρακόπουλος 9, Σταύρος 5, Κωνσταντίνου, Μπαζιώτης 11 (2), Μπούτρης 5, Κυρίτσης, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 10, Βεντούρης 4 (1), Κωνσταντακόπουλος.
ΑΧΑΓΙΑ ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 15 (3), Σταμόπουλος 9 (2), Γατσούλης 7 (1), Νικολάου 7 (1), Χαμηλός 6 (2), Τσινόπουλος 2, Δαβάνης 2, Νικολόπουλος 23 (1).

Καλαμάτα – Πεύκη 61-66
Διαιτητές
: Μπανασάκης – Καρανικόλα.
Τα δεκάλεπτα
: 19-14, 32-39,51-54, 61-66.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Μπάκας 21, Κίσσας 2, Τσικούρης 11 (1), Μαγιντόμπε 6 (1), Γιανουκάκης 10 (2), Γεωργανάς, Σκοπέτος, Τριανταφυλλόπουλος 6 (2), Δελής 5 (1).
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 3 (1), Πολύζος , Τσαμπής 14 (1), Κεχρής, Μελάς 13 (2), Σημαιόπουλος 22 (3), Κουκάκης 6, Τάγαρης 8,

Δάφνη Δαφνίου-Ίκαρος Καλλιθέας 90-57
Διαιτητές
: Χρηστίδης – Λαζαρίδης.
Τα δεκάλεπτα
: 22-17, 48-27, 70-36, 90-57.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης): Μέγας, Πατάτας, Ρώης 9 (3), Θεοδοσίου 9 (1), Κωνσταντώνης 9 (1), Παλαντζάς 3 (1), Γκίνης, Μιχόπουλος 13, Κορρές 11, Φιλιππόπουλος 13, Τσελεμπής 16 (1), Αθανασάκης 7.
ΊΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Χαριτάτος): Καράμπελας 11, Μπουργάνος 7, Βάρσος 3 (1), Οικονομάκης 3 (1), Ψάρας 7 (1), Αλεξανδρόπουλος 4, Καλεμτζάκης 2, Τσατάς 5, Σάλεχ 2, Αρναουτάκης 3, Σταθόπουλος 12, Τζέμης.

Γλαύκος – Ένωση Ιλίου 85-78
Διαιτητές
: Μαντήλας – Τσιμπούρης.
Τα δεκάλεπτα
: 12-9, 23-21, 37-37, 54-54 (κ.δ.), 61-61 (α’ παρατ.), 71-71 (β’ παρατ.), 85-78.
ΓΛΑΥΚΟΣ (Πολυδωρόπουλος): Γιαλελής 2, Σερέτης 8, Λαμπρόπουλος 33 (5), Αδαμόπουλος 3, Πολυδωρόπουλος 4, Παπαβασιλόπουλος 13 (1), Κάλλης 8, Λιούρδης 5, Αναγνωστόπουλος 8, Παλαδινός.
ΈΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 8 (1), Μπέλλας Ι. 10 (1), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 9, Πανουσόπουλος Θ., Σκαλωμένος 19 (1), Μπέλλας Ο. 9, Στρατομήτρος 9 (2), Βαλσαμούλης 13, Γεωργιάδης 2.

Ακράτα – Ίκαρος Ν. Σμύρνης 67-68
Διαιτητές
: Σταθόπουλος – Κουτσοδήμος.
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-23, 48-41, 67-68.
ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Λάππας 21 (1), Κατωπόδης 8, Γ. Μανταλβάνος 7, Λάφης 7, Μαλλής 3 (1), Κ. Μαντάλβανος 3, Βεσκούκης 18 (1), Ολύμπιος, Γιοβάς, Πολύδερας, Οικονομόπουλος.
ΊΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 5 (1), Γραμματικός 19, Καφαντάρης 5, Βούζας 11 (1), Λάβαρης 5, Δορκοφίκης 10 (1), Μιχαλόπουλος 7, Κανάς, Παπαδάκης 3, Πασπαλάς 3.

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες): Δάφνη Δαφνίου 37, Ίκαρος Νέας Σμύρνης 34, Έσπερος ΑΟΠΑ 34, ΚΑΟΚ 32, Ένωση Ιλίου 31, Ακράτα 31, Γλαύκος 31, Αχαγιά ’82 30, Πεύκη 27, Κεραυνός Αιγίου 27, Ίκαρος Καλλιθέας 26, Πορφύρας 26, Ερμιονίδα 25, Άρης Πετρούπολης 25, Καλαμάτα 25.

Η επόμενη αγωνιστική (21η, 12/03):
Ίκαρος Καλλιθέας – ΚΑΟΚ, Πεύκη – Δάφνη Δαφνίου, Ένωση Ιλίου – Καλαμάτα, Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Γλαύκος, Ερμιόνη – Ακράτα, Έσπερος ΑΟΠΑ – Άρης Πετρούπολης, Αχαγιά ’82 – Κεραυνός Αιγίου.
Ρεπό: Πορφύρας.

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Δημητριάδης: “Με τον κόσμο μας για τη νίκη”

Ο Ερμής Σχηματαρίου προέρχεται από ήττα και θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κό…