Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Πατρών – Κολοσσός 83-67

Απόλλων Πατρών – Κολοσσός 83-67

apollon patrwn

“Ζωντανός” στη “μάχη” της παραμονής παρέμεινε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος όντας ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του απέναντι στον Κολοσσό με 83-67 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα (7-0), αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν τους πρώτους πόντους ύστερα από 3 λεπτά παιχνιδιού δια χειρός Ρέντικ (7-2). Ο Καλινόσκι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (11-3), αλλά οι “θαλασσί” με 4 συνεχόμενους πόντους (Ρέλεφορντ, Σαλούστρος) δεν άργησαν να κάνουν το 11-7.

Παρά το πλησίασμα του Κολοσσού, οι “μελανόλευκοι” βρήκαν τον τρόπο όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμά τους, αλλά και να το “εκτοξεύσουν” μέσα σε περίπου 4 λεπτά χάρη στην τρομακτική τους επιθετική λειτουργία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με double score (30-15).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν είχε βρει τα πατήματά της σε καμία πλευρα του παρκέ, έχοντας ως αποτέλεσμα να δεχτεί 17 και να βάλει μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το πρώτο μέρος να είναι εφιαλτικό για τον Κολοσσό, εν αντιθέσει για τους Πατρινούς που πήγαν στ’ αποδυτήρια όντας απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα (47-24).

Παρά το -23, οι Ροδίτες βρήκαν τη δύναμη να… ξαναμπούν στο παιχνίδι, όταν με ένα σερί 14-4 χάρη σε τρίποντο του Χολ και δίποντο του Σαλούστρου μείωσαν στους 12 ποντους (51-38), ενώ ο Έλληνας φόργουορντ 2 επιθέσεις αργότερα με σουτ πίσω από τα 6.75 σημείωσε το 56-46 βάζοντας μπελάδες στον Απόλλωνα Πατρών. Στο ξεκίνημα της τέταρτης και καθοριστικής περιόδου ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-4 “κλείδωσαν” τη νίκη και παρέμειναν “ζωντανοί” στη “μάχη” της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24, 62-54, 83-67.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Σκουρτόπουλος): Xίκεϊ 12 (3), Μπαρτ 24 (6), Τσιάρας, Καλινόσκι 18 (4), Ρέινς 9, Στόκτον, Νιφόρας, Βεργίνης 3 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης, Μπάβσιτς, Κουζέλογλου 11 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 7 (1), Χολ 18 (3), Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης 4 (1), Ουότσον 3.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…