Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-87

Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-87

efes makabi

efes-makabi

Η Αναντολού Εφές βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως όταν σοβαρεύτηκε, στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 92-87 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και ζευγάρωσε τις νίκες της απέναντι στους Ισραηλινούς.

Η τούρκικη ομάδα είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκρέιντζερ, Ντάνστον, Ερτέλ και Μπράουν) που την οδήγησαν στη νίκη, ενώ από την άλλη οι Ισραηλινοί δεν εκμεταλλεύτηκαν το ρεκόρ καριέρας του Ραντ (23 πόντους).

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 4-0 χάρη σε καλάθι του Ρούντ. Η ομάδα του Περάσοβιτς όμως αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6, με καλάθι και φάουλ του Ντάνστον. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο Αμερικανός σέντερ έκανε το 9-9 για την ομάδα του, στο 5’. H Μακάμπι συνέχισε να απειλεί το καλάθι της Εφές και με τις ελεύθερες βολές του Τζο προηγήθηκε με 17-13. Ο Ντεσάν με buzzer beater διαμόρφωσε το 17-17 που ήταν στο σκορ της πρώτης περιόδου.

H ομάδα του Μπαγκάτσκιτς προσπαθούσε να “ξεφύγει” στο σκορ χωρίς να τα καταφέρνει, με τους Τούρκους να βρίσκουν λύσεις και να κάνουν το 22-21 με τον Ερτέλ. Οι Ισραηλινοί ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (30-24) για πρώτη φορά χάρη σε καλάθι του Άϊβερσον, στο 14’. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε το 35-27, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 βρέθηκαν στο -2 (35-33) με καλάθι του Ντάνστον, στο 17’. Ο Μπράουν έφερε την ομάδα του μπροστά με 39-38, όμως η Μακάμπι με καλάθια από τους Σμιθ και Τζο έκλεισε το ημίχρονο στο 42-41 υπέρ της.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος ο Ντάνστον με 11 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ρούντ με 9.

Η Εφές μπήκε σοβαρή στο τρίτο δεκάλεπτο και φάνηκε να θέλει να “καθαρίσει” το παιχνίδι, αρχικά πέρασε μπροστά στο σκορ και βρέθηκε στο +7 (52-45) με καλάθι του Ντάνστον στο 25’. Για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα με τον Γκρέιντζερ να σκοράρει για το 62-52, στο 27’. Ο Ερτέλ έκανε το 64-55 ύστερα από δική του προσπάθεια και το σκορ της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε ο Λάντεσμπεργκ (67-57).

Οι Τούρκοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και με σερί 5 πόντων από τον Ερτέλ βρέθηκαν στο 72-61, στο 33’. Ο Ρούντ συνέχισε να “τραβάει το κουπί” επιθετικά και έκανε το 75-68 δίνοντας κάποιες ελπίδες στην ομάδα του. Το καλάθι και φάουλ του Ντεσάν ανέβασε τη διαφορά στο +11 (79-68) με 5’ να απομένουν για το άκουσμα της κόρνας. Ο εκπληκτικός Ρούντ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 82-75 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα 2 εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης. O Λάντσεμπεργκ με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 90-87, όμως ο Γκρέιντζερ διαμόρφωσε το τελικό 92-87.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκρέιντζερ και Ερτέλ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την “ομάδα του λαού” ξεχώρισαν οι Ρούντ και Λάντεσμπεργκ με 23 και 20 πόντους για τον καθένα.

Η ομάδα του Περάσοβιτς την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζαλγκίρις σε μία αναμέτρηση που ίσως κρίνει πολλά, ενώ η αδιάφορη Μακάμπι θα βρεθεί και πάλι στην Τουρκία και θα κοντραριστεί με την Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-42, 67-57, 92-87.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 6π., Χάνεικατ 6π., Μπαλμπάι 2π., Μπράουν 12π.(1), Οσμάν 8π., Γκρέιντζερ 22π.(3), Ερτέλ 17π.(2), Πολ 2π., Ντάνστον 13π., Κιρκ 3π.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπαγκάτσκις): Ράντ 23π.(2), Σίλι 7π., Σίμσον 5π., Σμιθ 10π.(2), Οχαγιόν 2π., Λάντεσμπεργκ 20π.(2), Αλεξάντερ 4π., Άιβερσον 7π., Mέκελ 9π.(2).