Κεντρική Basket League Αγώνες AEK – Ολυμπιακός 63-70

AEK – Ολυμπιακός 63-70

printezis

printezis

Η ΑΕΚ (16-5) έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό (20-1) για 25′ όμως όταν οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα, κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν τη νίκη με 70-63 στο “Νίκος Γκάλης”, για την 21η αγωνιστική της Basket League και βρέθηκαν πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “κιτρινόμαυροι” αιφνιδίασαν τους “ερυθρόλευκους” και προηγήθηκαν με 6-4 χάρη σε σουτ του Νιούλεϊ, στο 3′. Ο Αυστραλός ανέβασε τη διαφορά στο +6 (10-4) ύστερα από εύκολο λέι απ. Τα ριμπάουντ ήταν υπέρ της “Ένωσης” κάτι που της έδινε μεγάλο πλεονέκτημα. Οι Πειραιώτες με σερί 6-0 μείωσαν σε 15-14 και “μπήκαν” και πάλι στην αναμέτρηση. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το buzzer beater μπάσιμο του Λοτζέσκι για το 19-16.

To κάρφωμα του Ελόνου στον αιφνιδιασμό έκανε το 21-18, όμως με ένα 5-0 και τρίποντο του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 23-21. Ακόμη ένα τρίποντο ήταν εκείνο που έκανε το 26-26, αυτή τη φορά από τον Έρικ Γκριν, στο 16′. Ο Μαυροειδής από κοντά έφερε την ομάδα του στο +6 (32-28), όμως ο Μάντζαρης με ένα γρήγορο δικό του σερί 5 πόντων μείωσε σε 34-33. O Μπιρτς μείωσε σε 37-35 που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Σπανούλης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους γηπεδούχους από τον Μαυροειδή με 8 πόντους και μόλις μία άστοχη βολή, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Λοτζέσκι με εξίσου 8 πόντους που έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός με το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς από τον Πρίντεζη βρέθηκε στο -1 (39-38), στο 23′. Οι βολές του φόργουορντ των “ερυθρόλευκων” έδωσαν προβάδισμα με 45-41, στο 26′. Το τρίποντο του Λοτζέσκι έκανε το 50-41 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του που κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. O Ούκιτς με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το 52-47, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίου μέρους ο Μιλουτίνοβ με δικό του 4-0 έκανε το 55-47 στο 32′. Το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη (57-52) βρήκε απάντηση σε αυτό του Γκριν που διαμόρφωσε το 60-52, στο 34′. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 62-58 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα 3’34” εναπομείναντα λεπτά. Ο Σπανούλης σκόραρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση για το 60-66 στο 38′. Οι βολές του Μάντζαρη έκαναν το 70-60 και ο Ντίξον με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 70-63.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντίξον και Μαυροκεφαλίδης με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1).