Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Ρέθυμνο 76-67

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 76-67

trikala 3

trikala

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στα “μεγάλα σαλόνια” έκαναν τα Τρίκαλα, τα οποία υπερασπίστηκαν την έδρα τους κόντρα στο Ρέθυμνο με 76-67 και πλέον οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη, το σύνολο του Νίκου Βετούλα υποχώρησε στο 8-11, ενώ την επόμενη εβδομάδα οι κρητικοί αντιμετωπίζουν εντός έδρας τη νεοφώτιστη Κύμη.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά. Ο Τσαγκαράκης με τρίποντο έκανε το 7-4, για να ισοφαρίσει με το ίδιο νόμισμα ο Τάλτον κάνοντας το 7-7. Το Ρέθυμνο με σουτ τριών πόντων του Φιτζπάτρικ και δίποντο του Χριστοδούλου έκανε το 9-12, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη “τρέχοντας” ένα επιμέρους σκορ 7-0, πήραν προβάδισμα 4 πόντων (16-12), το οποίο και μεγάλωσε ο Μπάρλοου στο +6.

Οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Βετούλα δεν άργησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 18-17, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

To Ρέθυμνο με τον Χριστοδούλου και τον Άρλοντ πέρασε έπειτα από αρκετή ώρα μπροστά, ωστόσο το σύνολο των Τρικάλων με πολυφωνία στην επίθεση έκανε πολύ γρήγορα το +7 (31-24), κρατώντας στα ίδια επίπεδα τη διαφορά με τη λήξη του πρώτου μέρους (37-28).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, Τσαγκαράκης, Εζιούκου και Μπιρούτα έκαναν το +12 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τους Μπάρλοου και Κάφεϊ, ενώ βρέθηκαν στο +15 (με κάρφωμα του Μπιρούτα) 10 λεπτά πριν το φινάλε, έχοντας ουσιαστικά “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο τα Τρίκαλα δεν απειλήθηκαν, κρατώντας σταθερά κοντά σε διψήφιο αριθμό το προβάδισμα και κατακτώντας μία σημαντική νίκη για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-28, 56-41, 76-67.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 15 (1), Εζιούκου 8 (8ριμπ.), Μπιρούτα 13 (1τρ., 11 ριμπ.) Τσαγκαράκης 9 (3), Μπάρλοου 21 (2), Λίποβι 7 (1), Πουλιανίτης, Καλλές, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 3 (1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 17 (3), Φιτζπάτρικ 11 (2), Τάλτον 11 (3), Ραζής, Καμπερίδης 1, Λέμον Τζούνιορ 8, Γιαννόπουλος 11.