Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Λαύριο 75-78

Τρίκαλα – Λαύριο 75-78

laurio 1

laurio

Με καθοριστική απόφαση του διαιτητή Παντελίδη, το Λαύριο επικράτησε -εκτός έδρας- των Τρικάλων με 78-75 για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, καθώς 3,9″ πριν από τη λήξη του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν στο 77-75 υπέρ των φιλοξενούμενων κι η θεσσαλική ομάδα είχε την επίθεση, ο Μανωλόπουλος ζήτησε τον καταλογισμό φάουλ αλλά -αντ’ αυτού- χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν, πλέον, ρεκόρ 6-10 ενώ και στο ματς του πρώτου γύρου, το Λαύριο είχε επικρατήσει με 86-56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τρίποντο του Ντεμάριους Μπολντς πήρε διαφορά 6 πόντων (612), 5.33” πριν από τη λήξη. Τα Τρίκαλα βρήκαν τρόπους να σκοράρουν και μπόρεσαν να περάσουν σε θέση “οδηγού”, ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Γκιλβίντας Μπιρούτα (1715), 2.16” πριν από το τέλος. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 1919, μετά το καλάθι του Καλίστους Εζιούκου, 51” πριν από τη λήξη.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να πάρει διαφορά 13 πόντων (2134), μετά το κάρφωμα του Σιν Έβανς, 5.19” πριν από το τέλος. Το Λαύριο διεύρυνε τη διαφορά του στους 15 πόντους (2641), ύστερα από το δίποντο του Στίβεν Γκράι, 2.39” πριν από τη λήξη. Το σκορ του ημιχρόνου (3241) διαμορφώθηκε μετά το λέι απ του Ντέιβιντ Χάτον, 43” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα μείωσαν στους 6 πόντους (4652), 4.00” πριν από τη λήξη, όμως οι Σιν Έβανς και Κέβιν Πάντερ για το Λαύριο κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφιες διαστάσεις (4658), 3′ πριν από τέλος. Η περίοδος έκλεισε υπέρ του Λαυρίου με 6754.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη γύρισε σε άμυνα ζώνης και ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας στους 4 πόντους (7175), όμως στο τελευταίο λεπτό ο Σωτήρης Μανωλόπουλος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή και δέχθηκε τεχνική ποινή, με τον Ντεμάριου Μπολντς να ευστοχεί από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και το Λαύριο να παίρνει σπουδαίο διπλό μέσα στα Τρίκαλα με σκορ 7875.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 54-67, 75-78
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7 (1), Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 12 (3), Εζιούκου 4, Μπιρούτα 16 (2), Πουλιανίτης 4 (1), Μπάρλοου 13 (1), Καλογιαννίδης, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης 3 (1).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 3 (8ασ), Χάμιλτον 7 (1), Πάντερ 11 (3), Εβανς 25, Γκρέι 5 (1), Στεφανίδης 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5, Μπολντς 11 (1)