Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κύμη 76-58

Τρίκαλα – Κύμη 76-58

trikala 3

trikala

“Διπλή” νίκη παραμονής…
Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τα Τρίκαλα, τα οποία, πατώντας τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν άνετα εντός έδρας της Κύμης με 76-58, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League, κι έκαναν ακόμα ένα μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε όχι μόνο να πανηγυρίσει την έβδομη φετινή νίκη της (7-11), αλλά και να καλύψει τη διαφορά της ήττας της (78-67) στο πρώτο παιχνίδι στη Χαλκίδα. Έτσι, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, οι Θεσσαλοί θα είναι αυτοί που θα έχουν το πάνω χέρι. Από την πλευρά της, η Κύμη υποχώρησε στο 5-13, παραμένοντας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν απόλυτα στους αιθέρες (41-31 ριμπάουντ), ανανεώνοντας 14 επιθέσεις, 7 περισσότερες από την Κύμη, η οποία όχι μόνο έχασε τη μάχη στο ζωγραφιστό, αλλά τα “έσπασε” κι από την περιφέρεια (4/22 τρίποντα).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάρλοου με 14 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όρτον με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι θύμισε αγώνα… παιδικού πρωταθλήματος στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε διαγωνισμό λαθών και άστοχων σουτ. Η Κύμη προηγήθηκε με 3-7 στο 5′, με τα Τρίκαλα, όμως, να παίρνουν τα ηνία του αγώνα (14-12) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλοί ξέφυγαν με 7 πόντους (22-15 στο 12′), ωστόσο η Κύμη έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και προηγήθηκε με 22-27 στο 17′, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 27-29.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με τα Τρίκαλα να προηγούνται με 43-41 στο 26′. Με σερί 5-0, οι Θεσσαλοί ξέφυγαν με 48-41, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (55-45) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Πουλιανίτη να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους.

Η Κύμη, η οποία αγωνίστηκε σ’ ακόμα ένα παιχνίδι με έναν ξένο λιγότερο, κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τα Τρίκαλα να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ, να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 21 πόντους (68-47) στο 36′ και να φτάνουν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 11 (1), Μπιρούτα 12 (11ρ), Τσαγκαράκης 9 (2), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 6, Λίποβι 8 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 10 (2).
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7 (1), Σταμάτης 10, Πάλμπλαντ 11 (3), Ορτον 10 (10ριμπ.), Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…