Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Άρης 62-58

ΠΑΟΚ – Άρης 62-58

paok peiners

paok peinersΠάλι “ασπρόμαυρο” το ντέρμπι “αιωνίων”…

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 62-58 και διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στην ομάδα του Πρίφτη στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οπως στον πρώτο γύρο, έτσι και στον αγώνα που έγινε στο “Παλατάκι” (5.500-6.000 κόσμος ενώ το παρών έδωσε και ο Γιώργος Σαββίδης), ο “Δικέφαλος” (παρά τα 0/20 τρίποντα) ξεπέρασε το εμπόδιο των “κιτρίνων” και τους “έπιασε” στη βαθμολογία (οι “ασπρόμαυροι” έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς μετρούν δύο νίκες την τρέχουσα σεζόν κόντρα στον Άρη).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-3 και ο Τζένκινς διαμόρφωσε το 4-6 (3′). Ο Σάιμπερτ έφερε το ματς στα ίσα (6-6) αλλά ο Άρης βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 8-13 (τρία τρίποντα το σύνολο του Πρίφτη). Σε εκείνο το σημείο ζήτησε τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος, ο Κάμινγκς μετά “έγραψε” το 8-15 και στο παιχνίδι μπήκε ο Γκόρντον. Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 10-15 και ο Πέινερς σε 12-15 ενώ ο Ντραγκίσεβιτς έκανε φοβερό κάρφωμα (12-17). Ο Τζάκσον στο 14-17 τραυματίστηκε, ο Πρίφτης ήταν έξαλλος γιατί δεν δόθηκε φάουλ και δεν διεκόπη άμεσα στο ματς και ο Ελληνας κόουτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή (15-17). Στο 17-19 επικράτησε ένταση πίσω από τον πάγκο του Άρη και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-21.

Ο Τσαιρέλης έδωσε αέρα έξι πόντων (17-23) και ο Τζένκινς “πήγε” την διαφορά στο +9 (17-26) για τους “κίτρινους” (ο Τζάκσον είχε επιστρέψει στον αγώνα μετά τον τραυματισμό του). Ο ΜακΦάντεν “ξεκόλλησε” τον ΠΑΟΚ (19-26) αλλά ο Άρης… πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ (19-31 στο 14′ με τρίποντο του Τζένκινς). Ο Πέινερς ήταν ο υπεύθυνος για το 21-31 (στα 10 λάθη ο “Δικέφαλος”), ο Τσόχλας για το 23-31 ενώ στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ (0/8 τρίποντα) έχασε ευκαιρίες να κατεβάσει κι άλλο την διαφορά. Ο Μαργαρίτης έκανε το 23-33 και στο ημίχρονο (0/11 τρίποντα το σύνολο του Μαρκόπουλου) οι “κίτρινοι” κέρδιζαν με 29-36.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -4 (32-36) ενώ ως το 24′ ο Άρης ήταν άποντος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο “Δικέφαλος” μείωσε κι άλλο 34-36 και ο Ξανθόπουλος έδωσε… ανάσα στους “κίτρινους” (34-39). Ο Τσόχλας πέτυχε δύσκολο καλάθι, κέρδισε και φάουλ (37-39) ενώ ο Γκόρντον “χτύπησε” από τα 6.75 (37-42). Ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 39-42 και ο ΜακΦάντεν “έγραψε” το 40-42 (27′). Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι άστοχος στα τρίποντα (0/15) και ο Κάμινγκς δεν συγχώρησε (40-45). Το 42-45 έγινε από τον Πέινερς και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 44-45.

Ο Γκόρντον έκανε το 44-47 ενώ ο Κάμινγκς ήταν ο υπεύθυνος για το 44-49 με αποτέλεσμα ο Μαρκόπουλος να πάρει τάιμ άουτ. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να είναι μπροστά (46-53) και ο Κλάντον “έγραψε” το 50-53. Ο Μαργαρίτης έφερε το ΠΑΟΚ στο -1 (52-53) ενώ στο 37′ ο Αμερικανός έκανε βήματα. Το 54-53 έγινε με καλάθι του Κόνιαρη, ο Κάμινγκς ισοφάρισε (54-54) και στο 38′ ο Κλάντον πέτυχε δύο βολές (56-54). Ο Γκόρντον διαμόρφωσε το 56-56, ο Σίμτσακ το 56-58 και ο Κλάντον ισοφάρισε στο 39′ (58-58). Στα 22” πριν την λήξη του αγώνα ο Σάιμπερτ “έγραψε” το 60-58, ο Γκόρντον αστόχησε στην συνέχεια και στα 6” πριν το τέλος ο Κόνιαρης έκανε το 62-58 γράφοντας τον επίλογο του αγώνα.

Μετά το τέλος του αγώνα με αφορμή τα 0/20 τρίποντα του ΠΑΟΚ, ο κόσμος του “Δικεφάλου” φώναζε… “ΠΑΟΚ σ’αγαπώ, ΠΑΟΚ είσαι ο ένας, ΠΑΟΚ δίχως τρίποντο δεν κέρδισε κανένας!”.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15, Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13,  Κλάντον 12 (15ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Νταγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ 4, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…