Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 75-90

Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 75-90

printezis 1

printezis

“Θρυλικό” διπλό…
Τι κι αν αγωνίστηκε δίχως τους Βασίλη Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι και Πάτρικ Γιανγκ, ο Ολυμπιακός έδειξε πως είναι ομάδα με το όμικρον κεφαλαίο. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέρασε σαν σίφουνας από το Καζάν, επικράτησε άνετα της Ούνικς με 90-75 κι έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση για την κατάκτηση μίας εκ των τεσσάρων πρώτων θέσεων, οι οποίες χαρίζουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι oφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στο 15-6 και παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Έρικ Γκριν (25π.) και Γιώργο Πρίντεζη (20π.), οι οποίοι έκαναν άνω κάτω τη ρωσική άμυνα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 25 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Καζάν ήταν ονειρικό για τον Ολυμπιακό. Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος των πρωταθλητών Ελλάδας δεν θα περίμενε πως η λαβωμένη ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα είχε σκοράρει 33 πόντους στην πρώτη περίοδο (28 πόντους είχε σημειώσει πριν από λίγα 24ωρα στο ημίχρονο του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό) και θα προηγούνταν με 20 πόντους (13-33).

Οι “ερυθρόλευκοι” τα έκαναν όλα τέλεια. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ, με τον Μιλουτίνοφ να δίνει συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις, ενώ κυκλοφόρησαν άψογα την μπάλα στην επίθεση, βρίσκοντας πολλά ελεύθερα σουτ. Οι Πειραιώτες είχαν 7/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα των Ρώσων.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 26 πόντους (19-45). Με σερί 7-0, οι Ρώσοι μείωσαν στους 19 πόντους (26-45), αλλά δεν κατάφεραν να ψαλιδίσουν περαιτέρω τη διαφορά, μιας κι ο Έρικ Γκριν ήταν “καυτός”, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και πάλι με 20 πόντους (36-56).

Η Ούνικς Καζάν ήταν δεδομένο πως θα έβγαζε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και θα προσπαθούσε να μαζέψει όσο μπορούσε τη μεγάλη διαφορά. Ο Λάνγκφορντ άρχισε να παίζει μόνος του και κατάφερε να μειώσει στους 14 πόντους (49-63) στο 25′, ωστόσο ο δαιμόνιος Γκριν δεν επέτρεψε στους Ρώσους να πλησιάσουν τους Ρώσους, εκτελώντας τους από παντού. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (54-69).

Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν για σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Ούνικς Καζάν να τρέχει σερί 7-0 και να μειώνει στους 8 πόντους (61-69 στο 34′). Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους. Αντέδρασαν άμεσα και εκτόξευσαν τη διαφορά μέσα σε 4 λεπτά στους 19 πόντους (68-87) στο 38′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90.
ΟΥΝΙΚΣ
(Πασούτιν): Τζόνσον 2, Αντίποφ 19 (4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7ριμπ., 2 κοψ.), Πρίντεζης 20 (3), Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης 9 (3), Αθηναίου.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …