Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπασκόνια 85-84

Μακάμπι – Μπασκόνια 85-84

euroleague 1

euroleague

Την 5η της ήττα στα τελευταία 6 παιχνίδια υπέστη η Μπασκόνια, αυτήν τη φορά από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-84, με τους Ισπανούς να φτάνουν μία “ανάσα” από την επική ανατροπή, αφού ο Σέιν Λάρκιν δεν κατάφερε στην τελευταία επίθεση να χαρίσει το διπλό στην ομάδα του, δίνοντας το δικαίωμα στην “ομάδα του λαού” να υπερασπιστεί την έδρα της και να ανέβει στο 8-14.

Με το τζάμπολ του αγώνα, η Μακάμπι πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, με τους Γκάουντλοκ και Λάντεσμπεργκ να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα, αφήνοντας -κατά 8 πόντους- πίσω τους Ισπανούς (8-0).

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σίτο Αλόνο δεν άργησε να αντιδράσει κι έχοντας πολυφωνία στην επίθεση μείωσε στους 5 (18-13) κι έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα στους 4 (20-16) χάρη σε τρίποντο του Μπομπουά και σε 22-18 (από δίποντο του Βοίτμαν), το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες για τα επόμενα 6 λεπτά δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, μέχρι που ο Γκάουντλοκ “εκτέλεσε” με 8 συνεχόμενους πόντους κι έστειλε την “ομάδα του λαού” με το +7 (46-39) στ’ αποδυτήρια. 15 λεπτά αργότερα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπασκόνια υπέστη ένα σερί 5-0, με το σκορ να καταλήγει στο 51-39 και τους παίκτες του Ισπανού τεχνικού να μην μπορούν να κάνουν τίποτα προκειμένου να “ξαναμπούν” στη “μάχη” της νίκης, παρά να μειώσουν από το -19 (66-47) στο -14 (69-55) με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, αρχικά με τους Λαπροβίτολα και Βόιτμαν, μειώνοντας ακόμη περισσότερα στους 7 και παραμένοντας “ζωντανοί”.

Εντέλει, κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 8-0, οι παίκτες του Αλόνσο έβαλαν “φωτιά” στο ματς όντας πίσω μόλις με έναν πόντο (85-84) δίχως, όμως, αποτέλεσμα καθότι ο Σέιν Λάρκιν δεν μπόρεσε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του, με την μπάλα να παραμένει στα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-39, 69-55, 85-84.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπαγκάτσκις): Γκάουντλοκ 21 (3), Ραντ 5 (1), Σίλεϊ 2, Σμιθ 6, Μέκελ 10, Πνίνι, Οχαγιόν 6, Λάντεσμπεργκ 18 (4), Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 4, Μίλερ 11 (1).
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 15 (3), Μπαρνιάνι 17, Βόιτμαν 13, Χάνγκα 11, Μπομπουά 16 (2), Μπλάζιτς, Ντιόπ, Τιγί 6, Λαπροβίτολα 4, Μπάντιντζερ, Λουζ 2.