Κεντρική NBA Κυρίαρχοι ξανά οι Γουόριορς στο δυτικό ντέρμπι (vids)

Κυρίαρχοι ξανά οι Γουόριορς στο δυτικό ντέρμπι (vids)

durant griffin warriors clippers

durant-griffin-warriors-clippers

Με το δυναμικό δίδυμό τους (Κάρι-Ντουράντ) σε πολύ καλή μέρα και με πλούσια επιθετική παραγωγικότητα, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πέρασαν σαν “σίφουνας” από το L.A, επικρατώντας με 120-133 των Κλίπερς στο μεγάλο ντέρμπι της Pacific. Οι “πολεμιστές” απέδειξαν πως ήταν “too-much” για την παρέα του Μπλέικ Γκρίφιν (31 πόντοι), παρά τις οφθαλμοφανείς απουσίες τους (Γκριν, Λίβινγκστον, Γουεστ, Πατσούλια) καθώς μοίρασαν 38 ασίστ και σούταραν με 52,5% εντός πεδιάς, στον δρόμο για την 43η νίκη τους.

Οι καλύτερες αποδόσεις της αγοράς στην 2winbet.gr! Αμέτρητες στοιχηματικές μαζί με LIVE STREAMING στα παιχνίδια του ΝΒΑ αλλά και σε για όλα τα ματς της Euroleague, συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα του Παναθηναϊκού απέναντι στην Γαλατά!

Δίχως να χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, οι Γουόριορς τιμωρούσαν τις κοντές πεντάδες των Κλίπερς, οι οποίες αποδείχθηκαν ανεπαρκείς αμυντικά ενώ βρήκαν εναλλακτικές πηγές σκοραρίσματος, στα πρόσωπα των Πάτρικ ΜακΚό (8 πόντοι, 6 ασίστ), Τζέιμς Μάικλ ΜάκΑντου (10 πόντοι 9 ριμπάουντ) και Ίαν Κλαρκ (11 πόντοι). Το 1ο ημίχρονο έληξε με σκορ 55-65, με το Γκόλντεν Στέιτ να βρίσκει πληθώρα πόντων σε συνθήκες spot-up αλλά και στον αιφνιδιασμό ενώ οι Κλίπερς στηρίζονταν στο ποστ παιχνίδι και τα ρολαρίσματα του Μπλέικ Γκρίφιν (16 πόντοι στο ημίχρονο).

Στην 3η περίοδο, ο Κάρι σκόραρε 12 πόντους (και 29 συνολικά, με 11 ασίστ), με πολύ δύσκολα τελειώματα απέναντι σε μεγάλη πίεση, με τον Ντουράντ να σκοράρει (26 πόντοι) και να δημιουργεί (10 ασίστ), διαβλέποντας όλα τα κενά στην άμυνα των Κλίπερς. Το δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 87-104, το οποίο αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα. Οι Γουόριορς είχαν ήδη ανεβάσει τα ποσοστά τους στα τρίποντα και η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 21 πόντους. Οι Κλίπερς δεν τα παράτησαν, μειώνοντας έως τους 7 πόντους (117-124), 100 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Όμως, ένα τρίποντο του Ντουράντ “σφράγισε” τη νίκη για το Γκόλντεν Στέιτ, το οποίο απέδειξε ξανά ότι είναι το “αφεντικό” της Δυτικής περιφέρειας.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Χοκς “έτρεξαν” ένα εξωφρενικό σερί 36-11 στα τελευταία 8 λεπτά, πετυχαίνοντας τεράστια ανατροπή μέσα στο Χιούστον. Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ σκόραρε 21 πόντους στο διάστημα αυτό, περισσότερους από όλους τους παίκτες των Ρόκετς μαζί!

Οι Γουίζαρντς συνεχίζουν τη θαυμαστή πορεία τους, πετυχαίνοντας τη 16η σερί εντός έδρας επιτυχία τους (και 9η στα τελευταία 10 ματς) απέναντι στους Λέικερς ενώ οι Σπερς δεν είχαν κανένα πρόβλημα, παίρνοντας μια “επαγγελματική” νίκη εναντίον των Σίξερς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (2/2)

• Λος Άντζελες Λέικερς – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 108-116 (Κλάρκσον 20, Ράσελ 17 [11 ασίστ] / Γουολ 33 [11 ασίστ], Μπιλ 23)
  • Ατλάντα Χοκς – Χιούστον Ρόκετς 113-108 (Χάρνταγουεϊ 33, Χάουαρντ 24 [23 ριμπάουντ] / Χάρντεν 41, Καπέλα 22)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 86-102 (Ιλυασόβα 25, Σάριτς 14 / Λέοναρντ 19, Ντέντμον 13)
  • Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Λος Άντζελες Κλίπερς 133-120 (Κάρι 29, Ντουράντ 26 / Γκρίφιν 31, Κρόφορντ 21)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…