Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Δόξα Λευκάδας 97-65

Κύμη – Δόξα Λευκάδας 97-65

lefkada kimi

lefkada-kimi

Επιτέλους νίκη…
Ύστερα από επτά σερί ήττες, η Κύμη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου επικράτησε εντός έδρας της Δόξας Λευκάδας με 97-65, ανέβηκε στο 6-13 κι έκανε σημαντική βήμα παραμονής στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι κάλυψαν, μάλιστα, τη διαφορά (84-81), με την οποία είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο στη Λευκάδα. Οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν ακόμα μία ήττα κι ετοιμάζουν σιγά σιγά βαλίτσες για την Α2.

Ο Τζέισον Καντί πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κύμης, όντας εκ των κορυφαίων των νικητών. Ο Αυστραλός γκαρντ έδειξε με το “καλημέρα” την ποιότητά του, μετρώντας 12 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κοστόφ με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χάρις και Μάρας με 12 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας. Μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης, γνωρίζοντας πως δεν έχουν περιθώρια για άλλες απώλειες. Μετά το αρχικό 2-6 των φιλοξενούμενων, η Κύμη ανέβασε στροφές κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 23-17. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νεοφώτιστους ήταν οι Κοστόφ και Καντί.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους (46-28), με τη Δόξα Λευκάδας να ρίχνει τη διαφορά στους 13 πόντους (46-33) με σερί 0-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Κύμη ήταν ασταμάτητη και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και εκτίναξε τη διαφορά στους 19 πόντους (55-36 στο 25′), μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις κι έτσι δεν μπόρεσαν ποτέ να ρίξουν τη διαφορά και να γίνουν απειλητικοί. Το αντίθετο, μάλιστα. Πέταξαν λευκή πετσέτα, με την Κύμη να κάνει πάρτι και να ανεβάζει τη διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-33, 65-42, 97-65.
KYMH (Μπρατσιάκος): Καντί 12 (2), Ντίξον 8 (2), Τουτζιαράκης 12, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (1), Τσούπκοβιτς 15 (4), Κατράνας 3 (1), Τζόλος 1, Κοστόφ 18 (2), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ 6 (2), Όρτον 2.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Μάρας 12, Πεταλωτής, Σκοτ 5, Άμποτ 4, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 7, Ψαθάς 5, Ντόμπλας 9, Ρόμπινσον 2, Τσαλδάρης 7 (1), Χάρις 12.

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…