Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 72 – 86

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 72 – 86

erithros efes euroleague

erithros-efes euroleague

Τέλος στο σερί επτά συνεχόμενων νικών που έτρεχε ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε η Αναντολού Εφές, η οποία “άλωσε” το Βελγράδι, επικρατώντας με 72-86. Ύστερα από 21 αγώνες στην Ευρώλιγκα, η σερβική ομάδα βρίσκεται στο 12-9, ενώ η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ανέβηκε στο 10-11, παραμένοντας σε τροχιά πλέι οφ.

Μια εντυπωσιακή Αναντολού Εφές έφυγε με το διπλό από μια έδρα όπου ηττήθηκαν ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Φενέρμπαχτσε, Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκός Superfoods. Μετά την πρώτη περίοδο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν το έχασε μέχρι το τέλος.

Κορυφαίoi για τους νικητές ήταν οι Ντέσον Τόμας(17π) και Ντέρικ Μπράουν(20π και 11ριμπ), ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν και οι Μπράιαν Ντάνστον(16π) και Τόμας Ερτέλ(12π και 15ασ).

Από τους ηττημένους πάλεψαν οι Μάρκο Σιμόνοβιτς(17π) και Τσάρλς Τζένκινς(13π).

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (9-7), ο Ερυθρός προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων (16-10 και 18-12), με τον Κίρκ να γράφει το 20-16 της πρώτης περιόδου. Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με τον Ερτέλ να παίζει μόνος του την άμυνα του Ερυθρού ήταν κοντά στο σκορ (34-30).

Στο τελευταίο τρίλεπτο, στην “εξίσωση” μπήκαν και οι Ντάνστον, Μπράουν και οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 2-17 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 36-47. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με τους ψηλούς να κάνουν την δουλεία έφτασαν τη διαφορά στο +18 (36-54) στο 14′.

Ο Νέιτ Ουόλτερς ξεκόλλησε τον Ερυθρό στο σκοράρισμα, ενώ με πρωταγωνιστές τους Τζένκινς και Μίτροβιτς έτρεξε ένα σερί 16-4, μειώνοντας σε 50-56. Με τους Μπράουν και Οσμάν η Εφές βρέθηκε στο +11 (50-61), ωστόσο ο Γκούντουριτς στην εκπνοή έγραψε το 52-61 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εφές δεν άφησε να τις ξεφύγει το παιχνίδι. Με τρίποντα από τους Ντέσον Τόμας και Τόμας Ερτέλ, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς προηγήθηκε 54-36 στο 34′. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Εφές να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-47, 52-61, 72-86

Ερυθρός ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντοβιτς): Ουόλτερς 12, Τόμπσον, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 17(1), Ρικίσεβιτς, Τζένκινς 13(1), Γκούντριτς 5(1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 4, Μπιέλιτσα 12

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 17(1), Χάινεκατ 2, Μπάλμπαι, Μπράουν 20 (11ριμπ), Οσμάν 6(1), Γέντικ, Γκρέιτζερ 6(2), Ερτέλ 12(2τρ, 15ασ), Μουτάφ, Πολ 3(1), Ντάνστον 16, Κίρκ 4