Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 90-86

Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 90-86

raduljica

raduljica

Η Αρμάνι (7-15) μπορεί να βρέθηκε ακόμη και στο +16 στη δεύτερη περίοδο όμως η Εφές (11-11) βρήκε τον τρόπο να επανέλθει στο δεύτερο ημίχρονο, να γλυτώσει το στραπάτσο και να πάρει τη νίκη με 90-86 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Στο πλαίσιο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι απέσυραν τη φανέλα του Πέταρ Ναουμόσκι, ο οποίος αγωνίστηκε στην Κωνσταντινούπολη τις σεζόν 1992-94 και 1995-99 πανηγυρίζοντας συνολικά δεκατέσσερις τίτλους.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά με 10-0, χάρη στις βολές του Καλνιέτις. Οι παίκτες του Περάσοβιτς σκόραραν τους πρώτους τους 5 πόντους με τους Μπράουν και Γκρέιντζερ, στο 3′. Το τρίποντο του Ερτέλ έβαλε τέλος στο σερί της Αρμάνι (11-0) και έκανε το 8-21, στο 7′. Ο Χόνεϊκατ κατέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (15-24), όμως ο ΜακΛιν απάντησε με τρίποντο και έκανε το 15-27, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μιλάνου μπήκε στη δεύτερη περίοδο όπως και στη πρώτη και βρέθηκε στο 36-20, χάρη σε τρίποντο του Ντράγκιτς. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Ραντούλιτσα έκαναν το 45-21 για την ομάδα του Ρέπεσα που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Η Εφές με σερί 7-0 μάζεψε τη διαφορά και έκανε το 34-46, στο 17′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 54-40, μετά τις εύστοχες βολές του Χίκμαν.

Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για τους φιλοξενούμενους ο Σάντερς με 11 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ερτέλ με 9 πόντους.

Η ομάδα του Περάσοβιτς ξεκίνησε αποφασιστικά το τρίτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να μαζέψει τη πολύ μεγάλη διαφορά, κάτι που κατάφερε μετά το τρίποντο του Μπράουν για το 62-53, στο 23′. Η Αρμάνι όμως αντέδρασε και με καλάθι του Καλνιέτις βρέθηκε στο +11 (70-59), στο 26′. Η Αναντολού με σερί 10-4 και καλάθι του Χόνεϊκατ έκανε το 74-69 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης απέκτησε ενδιαφέρον μετά το τρίποντο του Μπαλμπάι που έκανε το 74-74, στο 31′. Κάπου εκεί όμως οι Ιταλοί αφυπνίστηκαν, έτρεξαν σερί 7-0 και βρέθηκαν στο 81-74, ύστερα καλάθι του Καλνιέτις. Το γκολ-φάουλ του Ερτέλ έφερε εκ νέου την αναμέτρηση στο 85-85, με κάτι λιγότερο από 2′ να απομένουν. Στο 1.07” πριν από το τέλος, η Εφές με κάρφωμα του Μπαλμπάι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 87-85. Ο Ερτέλ με βολές έκανε το σκορ 90-86 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χόνεικατ και Ερτέλ, που πήραν την ομάδα τους από το χέρι στο δεύτερο ημίχρονο, με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σάντερς και Καλνιέτις με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική η Εφές θα υποδεχθεί την Μπασκόνια σε ένα εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο παιχνίδι, ενώ η Αρμάνι θα φιλοξενήσει την Μπαρτσελόνα που παλεύει να μπει στην 8άδα.

Tα δεκάλεπτα: 15-27, 40-54, 69-74, 90-86.
ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Περάσοβιτς): Τόμας 8 (2), Χάνεϊκατ 16 (2), Μπαλμπάι 9 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 7 (1), Γκρέιντζερ 12 (2), Ερτέλ 17 (2), Πολ, Ντάνστον 1, Κερκ 11.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): Μακ Λιν 11 (1), Φοντέτσιο, Χίκμαν 9 (1), Καλνιέτις 15 (2), Ραντούλιτσα 11, Ντράγκιτς 10 (2), Μάτσβαν 6, Πασκόλο 2, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 18 (2), Σιμόν 4.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…