Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αναντολού Εφές 80 – 77

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αναντολού Εφές 80 – 77

tsska efes euroleague

tsska-efes -euroleague

Παρότι αγωνίστηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας δύσκολα με 80-77 της Αναντολού Εφές, για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 15-5 ανέβηκε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ αυτή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς  υποχώρησε στο 9-11.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ερτέλ επέστρεψε στο παιχνίδι. Τελικά οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και έτσι η “ομάδα του στρατού” επέστρεψε στις νίκες.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους και Κάιλ Χάινς με 13 και 10 ριμπάουντ. Σημαντική βοήθεια από τον Κόρι Χίγκινς με 11 πόντους, ενώ από 10 έκαστος είχαν οι Άαρον Τζάκσον και Νικίτα Κουρμπάνοφ.

Από τους ηττημένους, ο Τόμας Ερτέλ είχε 24 πόντους, ενώ ο Τάιλερ Χάνεϊκατ ακολούθησε 16.

Οι δύο ομάδες βρήκαν από νωρίς ρυθμό στο σκορ, με τον Κουρμπάνοφ να δίνει προβάδισμα 7(15-8) πόντων στους γηπεδούχους στο 5′. Ο ερχόμενος από τον πάγκο Τάιλερ Χάνεϊκατ με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε την Εφές στο -1(15-14), ενώ τις έδωσε προβάδισμα με 17-18 στο 8′.

Το μοτίβο του παιχνιδιού παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όπου ο Γκρέιντζερ με καλάθι σε “νεκρό” χρόνο έγραψε το 25-24. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν μια διαφορά 13 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Χάρη στους Ντε Κολό και Χάινς, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +7(42-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο,  οι πρωταθλητές Ευρώπης με μπροστάρηδες τους Χάινς και Κουλάγκιν βρέθηκαν στο +13 (54-41) στο 25′. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 13 (56-43 και 60-47) πόντων, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 65-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εφές προσπάθησε να επιστρέφει στο παιχνίδι και με τους Μπράουν, Ερτέλ και Χάνεϊκατ έτρεξε ένα σερί 10-4, μειώνοντας σε 69-62 στο 35′. Παρότι η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια (73-63 και 75-65) τιμή, οι Ερτέλ και Χάνεϊκατ συνέχισαν να δίνουν σκορ στην τουρκική ομάδα, η οποία μείωσε σε 79-72, ενώ με τρίποντο του Γάλλου βρέθηκε στο -4 (79-75) 42″ πριν από φινάλε.

Ο Ερτέλ μείωσε σε 79-77, ωστόσο η βολή του Τζάκσον κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-35, 65-52, 80-77

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 14, Κουλάγκιν 9(1), Όγκουστιν 6, Φρίτζον 5(1), Τζάκσον 10(1), Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς (11), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 10(2), Χάινς 13 (10 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβτις): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 16, Μπάλμπαι, Μπράουν 11, Οσμάν 3(1), Γέντικ, Γκρέιντζερ 8, Ερτέλ 24(2), Μουτάφ, Πολ 3, Ντάνστον 8, Κίρκ 2

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …