Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας Πατρών – Κόροιβος Αμαλιάδας 79 – 81

Προμηθέας Πατρών – Κόροιβος Αμαλιάδας 79 – 81

A1 5

a1-gotcher-koroivos-tondric

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, ο Κόροιβος Αμαλιάδας πανηγύρισε σπουδαία νίκη (79-81) στην έδρα του Προμηθέα Πατρών και ανέβηκε στο 4-9 όπου βρίσκεται η ομάδα της Πάτρας. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Γκότσερ (23π.) και Σταρκς (16π.).

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2017 η ομάδα του Ντίνου Καλάμπακου, η οποία αν και βρέθηκε πίσω με 12 πόντους στα μέσα τις τρίτης περιόδου κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα των “μελανόλευκων”. Για τους νικητές, πέρα των δύο Αμερικανών, σε μεγάλη μέρα και βρέθηκαν και οι Μιλουτίνοβιτς (12π.) και Χολ (13π.).

Από τους ηττημένους δεν έφτασε η πολύ καλή εμφάνιση των Τόντιτς (19π.), Κλάρκ (18π.) και Γκίκα (15π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με οδηγό τον Γκότσερ προηγήθηκαν 3-7 στο 4′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Μουρ και Γερομίχαλο έχτισαν διαφορά 8 πόντων (15-7), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 17-11.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κόροιβος με βολές του Πόλαρντ πλησίασε στους (17-14), ωστόσο οι “μελανόλευκοι” με τους Φαγέ, Κλάρκ και Γκίκα προηγήθηκαν 24-17, ενώ με οκτώ συνεχόμενους πόντους από τον Τόντιτς βρέθηκαν στο +9 (32-24) στο 18‘. Με λέι απ ο Βαν Όστρουμ έγραψε το 35-28 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με τους Γκίκα και Κλάρκ να σκοράρουν έφτασε να προηγείται με 12 πόντους (42-30 και 44-32) στο 22‘. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έβγαλαν αντίδραση και με τρίποντα του Γκότσερ επέστρεψαν στο ματς, μειώνοντας 47-42 στο 28′.

Το μομέντουμ του αγώνα ήταν πλέον με την ομάδα της Αμαλιάδας, η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη 47-50. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι παίρνοντας σκορ τους Αμερικανούς τους προηγήθηκαν 59-54 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι, ευστοχώντας έξω από την γραμμή των 6,75 προηγήθηκαν 64-67 πριν από το φινάλε.

O Γκίκας έφερε το ματς στον πόντο(69-70), ωστόσο με καλάθι του Σταρκς, ο Κόροιβος ξέφυγε 69-73 1:30″ πριν το φινάλε. Ο Τόντιτς έφερε εκ νέου το ματς στο καλάθι (71-73) και οι δύο ομάδες πήγαν στη γραμμή των βολών.

Ο Μιλουτίνοβιτς αστόχησε στη μια βολή και ο Κλάρκ έκανε το 78-79 4″ πριν από το τέλος. Ο Σέρβος βρέθηκε εκ νέου στη γραμμή της φιλανθρωπίας και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-28, 47-50, 79-81.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Αγγέλου): Γκίκας 15 (1), Πέττας, Φαγέ 6, Τόντιτς 19 (5), Μούρ 12 (2), Κλάρκ 18 (2), Γιαννικόπουλος 3, Γερομίχαλος, Γκράβας, Τσάβης, Ντίκερσον, Τζόουνς 6.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλάμπακος): Γκότσερ 23 (5), Μιχάλογλου, Βαν Όστρουμ 6, Χολ 13 (1), Σταρκς 16 (2), Μιλουτίνοβιτς 12 (1), Σαχπατζίδης 6 (1), Σπυριδωνίδης, Κάτζος, Μπεκρής, Πόλαρντ 5.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…