Κεντρική Διεθνή Νίκησε την Μπάρτσα ο Μπόγρης, με ανατροπή η Ρεάλ

Νίκησε την Μπάρτσα ο Μπόγρης, με ανατροπή η Ρεάλ

tenerife barcelona

tenerife-barcelona

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Γιώργο Μπόγρη η Τενερίφη (12-4) επικράτησε με 71-60 επί της Μπαρτσελόνα (12-4) και την έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Ρεάλ Μαδρίτης (13-3) δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε με ανατροπή στα τελευταία λεπτά να πάρει τη νίκη με 81-78 απέναντι στη Μπανταλόνα (4-12), που της επέτρεψε να παραμείνει μόνη πρώτη στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Έλληνα σέντερ έκλεισε με το καλύτερο τρόπο το πρώτο εντυπωσιακό της γύρο, μετά τη νίκη επί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι Καταλανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 33-29, όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Κανάριων Νήσων αντέδρασε πίεσε στην άμυνα δέχθηκε μόλις 27 πόντους, στη τρίτη και τέταρτη περίοδο, και έφτασε στην ανατροπή και στην επικράτηση.

Ο Μπόγρης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, έκανε double-double και τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ντόελμαν με 15 πόντους, ενώ ο Βεζένκοφ είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, αν και βρέθηκαν στο -13 (44-31) στο ημίχρονο και στο -9 (74-65), 3′ πριν από το τέλος, έτρεξε σερί 10-0 και έφερε το ματς στα μέτρα της μέχρι το τελικό 78-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές και πρωτοπόρους του πρωταθλήματος οι Φελίπε Ρέγιες και Σέρχιο Γιουλ με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 16 πόντους και ο Τζόρνταν με 15 πόντους, τα οποία δεν ήταν αρκετά.

Μετά και την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του ισπανικού πρωταθλήματος, τη συμμετοχή τους στο Copa Del Rey εξασφάλισαν οι Ρεάλ Μαδρίτης, Βαλένθια, Τενερίφη, Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια, Γκραν Κανάρια, Μάλαγα και Ανδόρα.