Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ούνικς Καζάν 60 – 52

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ούνικς Καζάν 60 – 52

aiverson kaimakoglou

aiverson-kaimakoglou

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, επικρατώντας με 60-52 της Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου. Ύστερα από 20 αγώνες στην Ευρωλίγκα, η “ομάδα του λαού” ανέβηκε στο 7-13, φτάνοντας το ρεκόρ των Ρώσων.

Οι Ισραηλινοί είχαν καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα, το οποίο δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντριου Γκάουνταλκ με 17 πόντους, ενώ ο Γιόγκεβ Οχαγιόν είχε 10.

Για τους ηττημένους πάλεψε ο πάλεψε ο Ορλάντο Τζόνσον με 13 πόντους, ενώ ο Κιθ Λάνγκοφορντ, ο οποίος είχε 3/15 δίποντα είχε 12. Ο Κώστας Καϊμακόγλου έμεινε σε “ρηχά νερά”, μετρώντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 13:24″.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία με μπροστάρη τον Ντέιβιν Σμιθ βρέθηκε με το “καλήμερα” στο +10 (16-6) στο 7′. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες “κόλλησαν” στο σκορ, με την πρώτη περίοδος να ολοκληρώνεται 16-9.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων, ωστόσο με την είσοδο του Ορλάντο Τζόνσον στο παρκέ, η Ούνικς βρήκε σκορ, μειώνοντας στο καλάθι (24-22 και 26-24) στο 17′. Με ένα σερί 9-0, οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο 33-24.

Ένα μικρό σερί 5-0 από τους Καϊμακόγλου και Τζόνσον έφερε τους Ρώσους στο -5 (33-28), ωστόσο το τρίποντο του Οχαγιόν επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (38-28) στο 14′. Το συγκρότημα του Άιναρς Μπαγκάτσκις βρέθηκε εκ νέου στο +10(43-33), ωστόσο ο Τζόνσον, ο οποίος κρατούσε μόνος του την Ούνικς στο παιχνίδι μείωσε σε 43-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει 45-38.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ούνικς μείωσε σε 45-42, ωστόσο και πάλι η Μακάμπι δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και άλλο στο σκορ, αφού ο Γκάουντλακ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (52-42) στο 35′.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε μπροστά στα τελευταία λεπτά και η ομάδα του Καζάν μείωσε σε 58-52 23″ πριν από το φινάλε. Χρόνος ωστόσο δεν υπήρχε και η “ομάδα του λαού” έφτασε στην έβδομη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 33-24, 45-38, 60-52

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Άιναρς Μπαγκάτσκις): Γκάουντλακ 17, Ραντ 7, Σίλει ,Σμίθ 9, Mέκελ 6, Πνίνι, Οχαγίον 10(2), Ουίμς 3(1), Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 6

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Εβγκένι Πασούτιν): Τζόνσον 13, Αντίποφ, Κλάρκ 6, Λάνγκφορντ 12(1), Στολ 1, Κλιμένκο 2, Μπάνιτς 5, Βορόνοφ, Πάνιν 5(1), Καϊμακόγλου 2, Ουίλιαμς 6

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…