Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Λαύριο 81-86

Κύμη – Λαύριο 81-86

kimi

kimi

Στο 5-10 ανέβηκε το Λαύριο, καθώς επικράτησε της Κύμης με 81-86, παρόλο που το ματς αποδείχθηκε αρκετά δύσκολο για τους φιλοξενούμενους από την αρχή έως και το φινάλε.

Μόλις 1 λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ο Πάντερ με τρίποντο έκανε το 75-79, ωστόσο Αντεγκμπόγιε και Τουντζιαράκης μείωσαν άμεσα σε απόσταση “αναπνοής” (78-79), δίχως, όμως, να υπολογίζουν στον Νίξον, ο οποίος -επίσης- με τρίποντο, 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, “σκότωσε” τους γηπεδούχους και ουσιαστικά “χάρισε” μία πολύ σημαντική και ταυτόχρονα δύσκολη νίκη στην ομάδα του.

Με το τζάμπολ του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι κι έχοντας μάλιστα πολλά κέφια στο επιθετικό κομμάτι. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου ήταν αυτή η οποία μπόρεσε να πάρει έστω και μικρή διαφορά 5 πόντων (15-10, έπειτα από 2/2 βολές του Τουντζιαράκη), την οποία όμως δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ.

Οι Περράκης και Γκρέι έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια (20-20), ενώ το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 24-25 υπέρ του Λαυρίου.

Εν συνεχεία, το… ντέρμπι, καλά κρατούσε. Οι νεοφώτιστοι με σουτ του Σταμάτη πίσω από τα 6.75 μετέτρεψαν το 24-28 σε 30-28, δίχως, όμως, για μεγάλο χρονικό διάστημα, καθώς το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη “έτρεξε” ένα 7-0, παίρνοντας ξανά “κεφάλι” στο σκορ.

Οι “μπλε” δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, παρά να πάνε στ’ αποδυτήρια όντας πίσω μόλις για 4 πόντους (38-42), χάρη σε δίποντο του Αντεκμπόγιε μόλις 1 λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

To Λαύριο προσπάθησε να “χτίσει” πάνω στο +7 (40-47) το οποίο είχε πάρει, αλλά με πολυφωνία στην επίθεση, η Κύμη έφερε τούμπα την κατάσταση (51-49). Ο Έλ Αμίν έκανε το 54-51, προτού απαντήσει το Λαύριο (56-59) με το ξέσπασμα του Πάντερ (9 σερί πόντους) κι έρθει ξανά ο Ελ Αμίν να “κλείσει” το τρίτο δεκάλεπτο στο 57-59.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να βρει το “κλειδί“, με το οποίο θα έκανε γεγονός την εξασφάλιση της νίκης.

Η Κύμη παρέμενε “ζωντανή”, παρόλο που οι ελπίδες της για νίκη στα τελευταία λεπτά ήταν εναντίον της, ενώ ο Πάντερ λίγο πριν από το φινάλε με τρίποντο φάνηκε πως “σκότωσε” τους “μπλε”, αλλά Αντεγκμπόγιε και Τουντζιαράκης με 2/2 βολές μείωσαν σε 78-79, για να έρθει ο Νίξον και με ακόμη ένα τρίποντο να βάλει οριστικά “τέλος” στο ματς, καθώς το “παιχνίδι” των βολών, δεν ευνόησε την Κύμη, με το τελικό σκορ να είναι το 81-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 38-42, 57-59, 81-86.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 20, Τσούπκοβιτς 15 (3), Κοστόβ, Ελ Αμίν 16 (2), Τουντζιαράκης 22, Σχίζας 5, Σιγκούνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 3 (1), Πάλμπλαντ, Ορτον.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Πάντερ 23 (4), Γκρέι 9 (1), Στεφανίδης 3, Κακλαμανάκης 3, Αθανασούλας 3 (1), Περράκης 3 (1), Μπολντς 12 (1), Εβανς 7, Νίξον 8 (1), Γιαννακόπουλος 9 (1).

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Μονακό – Φενέρμπαχτσε: Οχτώ λάθη η Φενέρ στο πρώτο δεκάλεπτο

Οχτώ λάθη από την 1η περίοδο για τη Φενέρ. Σε εξέλιξη βρίσκεται ο τελευταίος προημιτελικός…