Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 84-63

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 84-63

bobby

bobby dixon

Ο Παναθηναϊκός (10-8) εμφανίστηκε πολύ κατώτερος των περιστάσεων στην Ούλκερ Αρένα, δεν εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ούντοχ μέσα στη ρακέτα και ηττήθηκε με 84-63 απέναντι στην εξαιρετική Φενέρμπαχτσε (11-7) για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έφτασε τις 8 ήττες στη διοργάνωση.

Οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα σε πιθανή ισοβαθμία με τους “πράσινους” εξανέμισαν τη διαφορά των 11 πόντων από τη πρώτη αναμέτρηση. Εξαιρετική εμφάνιση από τον νεαρό Ντουβερίογλου που “άρπαξε” την ευκαιρία από τα μαλλιά και δικαίωσε 100% τον Ομπράντοβιτς καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και σημαντικές βοήθειες και στις δύο μεριές του παρκέ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και τα τρίποντα των Νάναλι και Ντατόμε έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 8-3. Μετά από άστοχο σουτ τριών πόντων του Φελντέιν, ο Σίνγκλετον με φόλου έκανε το 13-12. Ο Ιταλός φόργουορντ σκόραρε 8 προσωπικούς πόντους διαμορφώνοντας το 21-14. Ο Ντουβερίογλου αφού αρχικά έκανε τάπα στον Καλάθη τελείωσε τη φάση στην απέναντι πλευρά του παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-16.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο double score (32-16), μετά το καλάθι του Νάναλι στο 12′. Οι “πράσινοι” πλήρωναν τις πολλές κακές επιλογές τους στην επίθεση, ενώ από την άλλη τα “καναρίνια” εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος, 6 μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το 4-0 του Τζέιμς απαντήθηκε γρήγορα μετά από τα καλάθια των Μπογκντάνοβιτς και Νάναλι. Ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού” προσπαθούσε μόνος του στην επίθεση και έκανε το 42-27, 2′ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Σίνγκλεντον με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 44-28 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έδωσε καμία ασίστ στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που δείχνει πόσο κακός ήταν ο Παναθηναϊκός οργανωτικά.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ντίξον με σουτ τριών πόντων έκανε το 47-28, στο 22′. Ο Τζέιμς το πήρε πάνω του και με 6 προσωπικούς πόντους έφτασε το σκορ στο 54-37, στο 25′. Οι “πράσινοι” με πέντε βολές μάζεψαν και άλλο τη διαφορά (58-44), στο 27′.  Ο Ντουβερίογλου πήρε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ από τον Μπουρούση και σκόραρε για δύο για το 60-44 που ήταν και το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία 4′ το “τριφύλλι” πήρε πόντους μόνο από τη γραμμή των βολών.

Το τρίποντο του Ντατόμε ανέβασε τη διαφορά στο +23 (68-45) και έδωσε μεγάλο προβάδισμα νίκης στη Φενέρμπαχτσε, 7′ πριν από το τέλος. Το κάρφωμα του Γκάμπριελ μείωσε σε 70-50, στο 35′. Το τρίποντο του Σλούκα βρήκε απάντηση σε αυτό του Ρίβερς για το 74-53, στο 36′. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να έχει παραδοθεί στις ορέξεις τις Φενέρμπαχτσε και ο Νάναλι με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-63.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντατόμε και Ντοβερίογλου που τελείωσαν το παιχνίδι με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Σίνγκλετον με 25 και 13 πόντους, με τον δεύτερο να αποχωρεί στη τρίτη περίοδο τραυματίας.

Πλέον στην Ευρωλίγκα ακολουθεί “διαβολοβδομάδα” καθώς οι ομάδες έχουν διπλή αγωνιστική μέσα σε μία εβδομάδα. Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την Ούνικς εκτός έδρας, αλλά και την Γαλατάσαραϊ εντός έδρας. Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα και τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία σε μία πολύ δύσκολη αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ
(Ομπράντοβιτς): Άντιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Σλούκας 12 (2), Νάναλι 10 (2), Βέσελι 13, Ντίξον 5 (1), Κάλινιτς 6, Ντουβερίογλου 13, Ντατόμε 16 (4).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς, Ρίβερς 11 (3), Τζέιμς 25 (2), Φώτσης 1, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 3, Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2 (1/8 σουτ).