Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Γαλατασαράι 85-80

Φενέρμπαχτσε – Γαλατασαράι 85-80

euroleague 2

euroleague

Ο Ντίξον… έσωσε τη Φενέρ!
Τι κι αν βρέθηκε πίσω ακόμα και με 15 πόντους, τι κι αν η άμυνά της ήταν απογοητευτική στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να υπερασπιστεί την “καυτή” της έδρα κόντρα στη Γαλατά (85-80), χάρη σε τρίποντο-βόμβα του Μπόμπι Ντίξον, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκανε το 82-80 κι ενώ η ομάδα του Αταμάν προηγούνταν με 1 πόντο (79-80).

Ο Νάναλι άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους, προτού έρθουν οι Φιτιπάλντο και Γκιουλέρ και δώσουν προβάδισμα 5 πόντων (5-10) στη Γαλατά, η οποία χάρη στην εξαιρετική της επιθετική λειτουργία, δεν άργησε να ξεφύγει στο σκορ (11-19), έπειτα από δίποντο του Γκιουλέρ και τρίποντο του Μίτσοφ.

Ο αρχηγός της “Τσιμ μπομ”, μάλιστα, μία φάση αργότερα, “βομβάρδισε” ξανά πίσω από τα 6.75. Έφτασε πολύ γρήγορα τους 10 προσωπικούς πόντους κι εκτόξευσε το προβάδισμα για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (11-22), ενώ οι παίκτες του Ζοτς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, παρά να μειώσουν στους 8 (19-27).

Στη δεύτερη περίοδο τα πάντα παρέμειναν ίδια. Η Φενέρ δεν μπορούσε να σταματήσει την “καυτή” επίθεση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, ο οποίος έβλεπε τρεις παίκτες του (Γκιουλέρ, Μίτσοφ και Σιλμπ) να έχουν σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα η φορμαρισμένη τις τελευταίες ημέρες, Γαλατά, να πάει στ’ αποδυτήρια έχοντας διαφορά ασφαλείας, 13 πόντων (41-54).

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν συνέχεια στην εκπληκτική τους παρουσία και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκιουλέρ σημείωσε με τρίποντο το 44-59, προτού η Φενέρ κάνει το ξέσπασμά της και χάρη στους Σλουκα, Ντίξον και Βέσελι, “τρέξει” συνολικά ένα σερί 20-6, με το οποίο έφτασε έπειτα από πολύ ώρα σε απόσταση “αναπνοής”.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά, η Φενέρ είχε βάλει και τον κόσμο της στην “εξίσωση“, κάτι που της έδωσε δύναμη να συνεχίσει, αν και -οριακά- πίσω στο σκορ έως το 39′, μέχρι που ο Βέσελι “έγραψε” το 79-78. Η Γαλατά πέρασε και πάλι μπροστά με 2/2 βολές του Μίτσοφ αλλά μέχρι εκεί. Ύστερα, ήταν η ώρα του δεινού σκόρερ, που λέγεται Ντίξον, ο οποίος με τρίποντο 22 δεύτερα πριν το τέλος, έκανε το 82-80.

Οι παίκτες του Αταμάν δεν κατάφεραν να σκοράρουν όταν έπρεπε κι εν τέλει το “παιχνίδι” των βολών δεν ήταν με το μέρος τους, με αποτέλεσμα να υποστούν τη 14η ήττα τους (85-50).

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-54, 64-66, 85-80.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 14, Σλούκας 9 (1), Νάναλι 5 (1), Βέσελι 20, Κάλινιτς, Ντίξον 17 (5), Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 14 (2).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Μίτσοβ 14 (2), Φιτιπάλντο 5 (1), Τάιους 7, Σιλμπ 21 (2), Πλάις 9, Ντέι, Γκιουλέρ 17 (3), Ντίμπλερ 6 (2), Κοκσάλ 1.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…