Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 72-66

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 72-66

stefan jovic

Το τραγικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού (16-0) αλλά και οι κακές επιλογές στα τελευταία λεπτά τον υποχρέωσαν στην ήττα με 72-66 από τον Ερυθρό Αστέρα για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “πράσινοι” πάλεψαν για την ανατροπή στο δεύτερος μέρος χωρίς να τα καταφέρουν.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γκάμπριελ που τελείωσε το ματς με 23 πόντους. To ντεφορμάρισμα του Νικ Καλάθη συνεχίζεται και στοίχισε στον σημερινό αγώνα καθώς τελείωσε με μόλις 2 πόντους, 4 ασίστ και 4 λάθη.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση χωρίς σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και με κακή αμυντική λειτουργία, έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-0 ύστερα από δύσκολο καλάθι του Μίτροβιτς, στο 5′. Η ομάδα του Πασκουάλ μετά τις διορθωτικές αλλαγές έδειξε σημάδια ανάκαμψης και βρέθηκαν στο -4 (18-14), μετά το δεύτερο σερί τρίποντο του Γκάμπριελ, στο 9′. Το κάρφωμα του Μπιέλιτσα διαμόρφωσε το 20-14, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι “ερυθρόλευκοι” με τρία συνεχόμενα τρίποντα πήραν προβάδισμα με 10 πόντους (31-21), στο 12′. Το “τριφύλλι” αφυπνίστηκε στη δεύτερη περίοδο και ύστερα από σουτ τριών πόντων του Τζέιμς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (33-31). Ο Γίοβιτς έπειτα από πολύ ωραία προσπάθεια σκόραρε για το 39-33 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μίτροβιτς με 9 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Γκάμπριελ με 12 πόντους. Ο Καλάθης συνεχίζει να είναι ντεφορμέ και είχε μόλις 3 λάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γκάμπριελ με 5 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία, 42-42, ύστερα από 2′ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός φόργουορντ στο παιχνίδι της καριέρας του, σκόραρε και πάλι με τρίποντο (5/5) και έφερε και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια (50-50), στο 25′. Ο Τζέιμς με λέι απ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο “τριφύλλι” (55-56). Ο Ουότερς έφερε όμως πάλι τον Ερυθρό μπροστά με 57-56 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήρθε και πάλι στην ισοπαλία μετά το κάρφωμα του Σίνγκλετον και το λέι απ του Κούζμιτς για το 61-61, στο 33′. Η πολύ κακή κατάσταση του Καλάθη φάνηκε από τις δύο χαμένες βολές του, με την δεύτερη να ‘ναι airball, με το σκορ στο 64-63. To καλάθι του Σιμόνοβιτς έκανε το 70-63 και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, στο 39′. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλές κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις του και υποχρεώθηκε στην ήττα με 72-66, μετά το καλάθι του Τζένκινς.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Σιμόνοβιτς και Μίτροβιτς με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα με τον πρώτο να “σκοτώνει” τους “πράσινους” στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη ξεχώρισαν ο Γκάμπριελ με 23 πόντους στο καλύτερο παιχνίδι του με το “τριφύλλι” στη φανέλα και ο Τζέιμς με 19 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι θα υποδεχθούν την Αναντολού Εφές, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα ταξιδέψουν στην Τουρκία και θα προσπαθήσουν να πάρουν τη νίκη απέναντι στην Γαλατάσαραϊ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμσον 6, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 13 (1), Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 4, Γιόβιτς 7 (8 ασ.), Κούζμιτς 10 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 19 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 23 (5), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 2.