Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 99-83

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 99-83

armani milano olympiakos

armani milano - olympiakos

Η καλύτερη άμυνα της φετινής Ευρωλίγκας δεν έκανε την εμφάνισή της στο Μιλάνο και έτσι η Αρμάνι (6-13) επικράτησε του Ολυμπιακού (13-6) με 99-83 για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η χειρότερη φετινή αμυντική συγκομιδή για τους “ερυθρόλευκους” που έχασαν τεράστια ευκαιρία να βρεθούν στη κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τις Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.

Μεγάλη ζημιά στην άμυνα των Πειραιωτών έκανε ο Πασκόλο που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τη Μιλάνο ύστερα από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, ταυτόχρονα καλύφθηκε και η διαφορά της πρώτης αναμέτρησης αν και δύσκολα οι δύο ομάδες θα ισοβαθμήσουν.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με κάποια λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας και έδωσαν δικαίωμα στους Ιταλούς να προηγηθούν με 6-4, χάρη στον Σάντερς. Κάπου εκεί όμως οι Πειραιώτες πάτησαν το γκάζι, έτρεξαν σερί 10-0 και βρέθηκαν μπροστά με 14-6 μετά τις βολές του Παπανικολάου. To ντραιβ του Ντράγκιτς στα τελευταία λεπτά έκανε το σκορ 15-19, όμως το buzzer beater κάρφωμα του Μπιρτς έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-21.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η Αρμάνι πίεσε και με τρίποντο του Ντράγκιτς μείωσε στο καλάθι την διαφορά (26-24), στο 13′. Ο Ολυμπιακός έχασε τον καλό ρυθμό που είχε μέχρι τότε στο ματς και έδωσε δικαίωμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 33-28, 3′ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Σάντερς με κάρφωμα έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +7 (37-30). Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν και με τρίποντο του Πρίντεζη έφεραν το ματς στα ίσια 41-41 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο ΜακΝιλ με 10 πόντους, ενώ στην άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Μπιρτς με 10 πόντους και 6 επιθετικά ριμπάουντ!

O Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Πρίντεζη βρέθηκε μπροστά με 46-50, ύστερα από αρκετή ώρα. Οι παίκτες του Ρέπεσα βρήκαν τον τρόπο να πάρουν και πάλι το προβάδισμα μετά το τρίποντο του Μάτσβαν για το 56-54, στο 27′. Η Αρμάνι έβρισκε τους ελεύθερους διαδρόμους και συνέχισε να προηγείται με 62-59, στο 29′. To buzzer-beater τρίποντο του Πάσκολο έκανε το σκορ στο 67-61 στο 30′.

H κακή αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών έδινε δικαίωμα στους Ιταλούς να κρατούν το προβάδισμα και στην τέταρτη περίοδο με 71-67, στο 33′. Ο πολύ καλός Πάσκολο στο δεύτερο ημίχρονο, θα κάνει το 79-72 και θα βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Ο Τσιντσιαρίνι βρήκε το διάδρομο και τελείωσε τη φάση για το 83-77 στο 36′. Η Αρμάνι έφτασε ακόμη και στο +11 (90-79), έπειτα από καλάθι του Σίμον, στο 38′. Ο Γκριν με μπάσιμο έκανε το 94-83, με κάτι λιγότερο από 1′ να απομένει. Το τελικό 99-83 διαμόρφωσε ο Μάτσβαν με δίποντο.

Σε τρομερό βράδυ για τους γηπεδούχους οι Πάσκολο και Μάτσβαν που ολοκλήρωσαν με 15 πόντους έκαστος, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Πρίντεζης και Παπανικολάου με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Σε λιγότερο από 48 ώρες οι δύο ομάδες παίζουν και πάλι, η Αρμάνι θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης μετά από δύο θετικά αποτελέσματα. Από την άλλη ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον “κακό του δαίμονα”, την Μπάμπεργκ, σε ένα παιχνίδι που θέλει την νίκη για να παραμείνει ψηλά στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-41, 67-61, 99-83.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛέιν 10, Χίκμαν 2, Καλνιέτις 5 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς (1), Μάτσβαν (1), Πάσκολο (1), Τσιντσαρίνι 7, Σάντερς 10, Σίμον 16 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 8, Γουότερς 4, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι.