Κεντρική Basket League Άρης Άρης-Νίμπουρκ 83-79

Άρης-Νίμπουρκ 83-79

arissss

arissssΛίγες μέρες πριν το ντέρμπι Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ, ο Άρης “γονάτισε” την Νίμπουρκ στο Παλέ… Οι “κίτρινοι” επικράτησαν εντός έδρας των Τσέχων με 83-79 και με αυτό το θετικό αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι και… τυπικά στην επόμενη φάση του Champions League. Το ματς στο Παλέ είδε ο Γενικός Διευθυντής της διοργάνωσης, ο Πατρίκ Κομνηνός, μαζί με τον πρώην πρόεδρο του ΕΣΑΚΕ, Γιώργο Χαλβατζάκη.

Η Νίμπουρκ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-8. Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 5-8, ο Κάμινγκς το 8-10 και ο Τζένκινς το 13-15. Οι Τσέχοι έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (13-19 στο 6′), στο 18′ ο Τσαϊρέλης “έφερε” τους γηπεδούχους στο -2 (17-19) και ο Ξανθόπουλος ισοφάρισε (19-19). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10′) η Νίμπουρκ ήταν μπροστά με 19-22.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Άρης βρέθηκε στο -5 (23-28), στην συνέχεια η διαφορά μειώθηκε (27-28 και 29-31), ενώ ο Τζένκινς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (32-31). Το 37-35 έγινε από τον Ντραγκίσεβιτς και ο Κάμινγκς έκανε το 39-35 ενώ στο 18′ οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο +8 (43-35).

Σε εκείνη τη φάση (43-35) ο Τζένκινς προσγειώθηκε άσχημα στο παρκέ γιατί γλίστρησε (ήταν υγρό το έδαφος λόγω ενός πεσμένου ποτηριού με αναψυκτικό) και ζήτησε αλλαγή καθώς χτύπησε (στο χέρι και στον γοφό). Η Νίμπουρκ μείωσε (43-42) και το πρώτο ημίχρονο έληξε 45-44.

Ο Τζένκινς μετά τον τραυματισμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο επέστρεψε στον αγώνα στην τρίτη περίοδο, ο Μπάκνερ διαμόρφωσε το 52-50 αλλά και το 53-52. Οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά (53-56 στο 26′), ο Ζάρας “χτύπησε” από τα 6.75 (56-56) και μετά ο Τσαϊρέλης ήταν ο υπεύθυνος για το 58-58. Στο 29′ έγινε επιθετικό φάουλ στον Ξανθόπουλο ο οποίος χτύπησε (στο σαγόνι) και έπεσε στο παρκέ με αποτέλεσμα ο Φλιώνης να πάρει την θέση του. Στο 30′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης (τρία φάουλ ο Κάμινγκς) ήταν πίσω με 62-63.

Ο Ζάρας “έγραψε” το 65-63, η Νίμπουρκ ισοφάρισε (65-65) και λίγο πριν το 33′ ο Κάμινγκς κέρδισε τρεις βολές (68-65). Στο 35′ το σκορ ήταν 70-70, μετά υπήρχε ένα σερί 5-0 (75-70) και με μια βολή του Ντραγκίσεβιτς διαμορφώθηκε το 76-71. Η διαφορά στην συνέχεια “έπεσε”, οι φιλοξενούμενοι “πλησίασαν” τον Άρη (79-77) και στα 37” πριν την λήξη του αγώνα ο Ντραγκίσεβιτς ευστόχησε σε δύο βοκές (81-77).

Με… τυχερό καλάθι διαμορφώθηκε το 81-79, στα 17” ο Κάμινγκς αστόχησε σε μια βολή (82-79), ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες (με τον Άλεν που αστόχησε σε τρίποντο και μετά κόπηκε από τον Μούρτο σε δίποντο) να μειώσουν και ο Ξανθόπουλος στα 4” πριν το τέλος έκανε το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 62-63, 83-79.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 2, Τσαιρέλης 4, Τζένκινς 21 (5), Κάμινγκς 17 (1), Ζάρας 10 (2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 3 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 10 (1).
ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ (Γκίνζμπουργκ): Άλεν 13, Μπέντα 8, Χρούμπαν 20 (4), Βελς 6, Λόρενς 10 (2), Χας, Σίμπσον 2, Μέιερ 10 (2) Σαντ-Ρος 8 (1), Κριτζ 2.