Δεν ήταν στην καλύτερη μέρα του στην Πάτρα το βράδυ του Σαββάτου ο Νικ Καλάθης μένοντας άποντος για πρώτη φορά όχι μόνο στο φετινό πρωτάθλημα αλλά και συνολικά μετά την πρώτη του σεζόν σε αυτό. Την περίοδο 2009-10 όταν φόρεσε για πρώτη φορά τα πράσινα, ο διεθνής γκαρντ δεν είχε σκοράρει συνολικά σε έξι παιχνίδια πρωταθλήματος.
Ακόμη και έτσι όμως, το παιχνίδι με τον Προμηθέα ήταν γι’ αυτόν κατά κάποιο τρόπο σημαντικό. Ήταν το 150ό του στο ελληνικό πρωτάθλημα και παράλληλα με αυτό μπήκε στην κορυφαία 10άδα των παικτών με τα περισσότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό από το 1992. Ο Καλάθης έφτασε τα 150 και “έπιασε” στη 10η θέση τον Μίκαελ Κοχ τον οποίο θα προσπεράσει μέσα από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.