Κεντρική Διεθνή Ζολνόκι – ΑΕΚ 76-89

Ζολνόκι – ΑΕΚ 76-89

dixon aek

dixon-aekΜε το διπλό στις αποσκευές της κατάφερε να φύγει η ΑΕΚ από την Ουγγαρία. Η Ένωση επιβλήθηκε της Ζολνόκι με 89-76, σε παιχνίδι για την αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τις 5 νίκες (5-3) στη διοργάνωση σε αντίθεση με την ουγγρική ομάδα που έχει μόλις 1 νίκη σε 8 αναμετρήσεις.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ αναδείχθηκε ο Μάικλ Ντίξον, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους (2/6 2π., 8/10 3π., 1/1 1π.). Από κοντά και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς που πρόσθεσε άλλους 20. Για τους Ούγγρους οι 20 πόντοι του Παυλίσεβιτς δεν ήταν αρκετοί ώστε να αποτρέψουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ελληνική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-8 στην αρχή και 6-11 στη συνέχεια. Οι Ούγγροι με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (12-11) και το κράτησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ένωση θέλησε να δείξει στη Ζολνόκι ποιος είναι το “αφεντικό” στο ματς. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντόβτς πάτησαν “γκάζι”, πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Το 24-28 του πρώτο τρίλεπτου της δεύτερης περιόδου, μετατράπηκε σε 34-42 δύο λεπτά πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε όμως εκεί ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (37-50) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Η διαφορά ξέφυγε κι άλλο αρχικά στους 18 (37-55) και, στη συνέχεια, στους 21 (39-60). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ΑΕΚ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 58-74.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ένωση κράτησε τη διαφορά ως το τέλος και έφτασε στη νίκη με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89.
ΖOΛΝΟΚΙ (Ίβκοβιτς): Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Άιλινγκσφελντ, Βίτμαν 6 (2), Βόιβοντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 20 (3), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 29 (8), Λαρεντζάκης 10 (2), Φόλκερ 4, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Γουίλιαμς 2.

Ουόκαπ: «Θα είναι φανταστικός ένας τελικός με τον Παναθηναϊκό»

Για το ενδεχόμενο ενός ελληνικού τελικού μίλησε ο Τόμας Ουόκαπ Ο Τόμας Ουόκαπ σε δηλώσεις …