Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 75-88

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 75-88

Euroleague 7

euroleague-olympiacos-zalgiris-kaunas-westerman-erick-green

Στο 8-4 ανέβηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 75-88 και πλέον στρέφει το βλέμμα του τόσο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (18/12, 18:00) για την Βasket League, όσο και στο παιχνίδι της Τρίτης (20/12, 21:00) με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα βρήκε αρκετά σκούρα στα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” “μίλησαν” την κατάλληλη στιγμή και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Πάνγκος με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με την έναρξη του αγώνα. Οι Πρίντεζης και Σπανούλης ωστόσο δεν άργησαν να απαντήσουν, δίνοντας το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” (5-7). Οι δύο ομάδες εν συνεχεία συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά ο Μότουμ με σουτ πίσω από τα 6.75 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, έκανε το 23-21 υπέρ των Λιθουανών.

Σε ένα διάστημα το οποίο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ιδιαίτερα “καυτή” πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Μιλάκνις έδωσε διαφορά 4 πόντων, για να έρθουν οι Γκριν και Σπανούλης και με το ίδιο νόμισμα να σημειώσουν το 30-30, με το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου να καταφέρνει να πάει στ’ αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 40-42.

Στα πρώτα 6 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, Παπανικολάου και Πρίντεζης είχαν αναλάβει εξ ολοκλήρου το σκοράρισμα, την ώρα που η Ζαλγκίρις έχοντας καλή κυκλοφορία στην επίθεση, κρατoύσε έστω και με δυσκολία το προβάδισμα (51-50) και ο Μότουμ αφού ευστόχησε στο δεύτερό του τρίποντο έγραψε το 54-52.

Ο Ολυμπιακός ναι μεν ήταν σχετικά εύστοχος, αλλά η ομάδα του Κάουνας με 7/16 και 43.8% στα τρίποντα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, παρουσιαζόταν άκρως ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 60-63 και οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ένα… βουνό να ανέβουν προκειμένου να πάρουν τη νίκη, παρόλο που προηγούνταν χάρη σε 2/2 βολές του Μιλουτίνοφ.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να κάνει το δώρο στη Ζαλγκίρις. Λοτζέσκι και Γκριν διαμόρφωσαν το 60-65 και 62-67, για να έρθει ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά και να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (62-70), μέχρι εκείνη τη στιγμη. Στα επόμενα 6 λεπτά πριν από το τέλος, Μπιρτς και Παπανικολάου “καθάρισαν” για τους πρωταθλητές Ελλάδος, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 75-88 και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα (8 νίκες-4 ήττες) του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88.
ZΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 7 (1), Λεκαβίτσιους 11, Βάλινσκας, Βέστερμαν 7, Σεϊμπούτις 5 (1), Μότουμ 12 (2), Γιανκούνας 18 (2), Γιαφτόκας, Μιλάκνις 6 (2), Λίμα, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος) : Γκριν 10 (2), Μπιρτς 13, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (2), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 16 (1), Αθηναίου.