Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαρτσελόνα 92-76

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαρτσελόνα 92-76

teodosic

teodosic

Πατώντας το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 92-76, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, και πανηγύρισε την 11η νίκη της στη διοργάνωση. Από την πλευρά τους, οι Καταλανοί έπεσαν στο 5-7 και θα δώσουν μεγάλη μάχη για την είσοδό τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Νάντο Ντε Κολό, όχι όμως και χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος πήρε από το χεράκι τους Ρώσους και τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη. Ο Σέρβος γκαρντ μέτρησε 16 πόντους, 11 ασίστ και 3 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος των νικητών. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος τράβηξε το κουπί στην επίθεση της “ομάδας του στρατού”, έχοντας 23 πόντους, ενώ έκλεψε και 5 φορές (!) την μπάλα.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ξεχώρισε ο Βίκτορ Κλαβέρ με 17 πόντους. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πρόσθεσε 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου είχε 6 πόντους σε μόλις 4 λεπτά συμμετοχής. Να σημειωθεί πως ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο επέστρεψε στη δράση, σημειώνοντας 8 πόντους σε 12 λεπτά.

Παρά το κακό ξεκίνημα της (24-11 στο 10′), η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι και τις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου (71-65). Στην τέταρτη περίοδο, όμως, οι Ρώσοι ανέβασαν στροφές σε άμυνα κι επίθεση και “καθάρισαν” εύκολα τους Καταλανούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 44-42, 71-65, 92-76.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντ. Κουλάγκιν 6 (2), Τεόντοσιτς 16 (3), Όγκουστιν 3 (1), Φριντζόν 13 (3), Αντόνοφ 5 (1), Φρίλαντ 4, Βοροντσέβιτς 5 (1), Χίγκινς 23 (2), Μ. Κουλάγκιν, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 15 (2), Χάινς.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 9 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 3, Κλαβέρ 17 (2), Ναβάρο 8 (1), Βεζένκοφ 7 (1), Όλεσον 3 (1), Κοπόνεν 13 (3), Ρένφρο, Περπέρογλου 6 (1), Τόμιτς 5.