Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Προμηθέας Πατρών 104-97

Ρέθυμνο – Προμηθέας Πατρών 104-97

rethimno

rethimno

Το Ρέθυμνο (5-4) χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει δύσκολα του μαχητικού Προμηθέα (4-5) με 104-97, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη ενώ για την ομάδα του Νίκου Βετούλα αυτή ήταν η 5η ήττα. Tο Ρέθυμνo στο τέλος της κανονικής διάρκειας έφτασε κοντά στην αυτοκτονία, έχοντας κάνει μεγάλη ανατροπή και το παιχνίδι τελικά οδηγήθηκε στην παράταση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Άρνολντ με 21 πόντους με πολλούς από αυτούς σε καθοριστικά σημεία, ενώ για τους ηττημένους ο τρομερός Κλαρκ με 27 πόντους που φάνηκε να παλεύει μόνος του στο τέλος και να μένει από δυνάμεις.

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του Προμηθέα και με δύο τρίποντα του Κλαρκ βρέθηκε να προηγείται 6-14, στο 3’. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη όμως πίεσε σε όλο το γήπεδο και με 6 συνεχόμενους πόντους του Άρνολντ έκανε το 14-18, στο 7’.

Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο, 1.30’’ πριν τέλος της πρώτης περιόδου, έκανε το 22-25 και έφερε την ομάδα του πολύ κοντά στο σκορ. Η διαφορά όμως ανέβηκε και πάλι, 23-29 χάρη στο δίποντο του Γράβα στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα των Πατρών μπήκε και πάλι δυνατά όπως και στη πρώτη περίοδο και έφτασε την διαφορά σε διψήφια τιμή, 25-35 στο 12’ χάρη σε δίποντο του Γράβα. Ο Κλαρκ ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους, 28-40, χάρη σε τρίποντο του 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Κρητικοί προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι ουσιαστικό, καθώς όποτε έβρισκαν πόντους η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε την απάντηση της. Ο συνήθης ύποπτος Κλαρκ και πάλι με δικό του τρίποντο έκανε το 38-47, ένα λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Φιτζπάτρικ με δικό του δίποντο έκανε το 40-47 που θα είναι και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Φιτζπάτρικ με 14 πόντους με 2/3 τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κλαρκ είχε 15 πόντους όλους πίσω από τα 6.75.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν σε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι δύο αντίπαλοι σκόραραν συνεχώς. Χάρη σε δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου, το Ρέθυμνο έκανε το σκορ 50-54, στο 24’. Όμως το δίδυμο Κλαρκ – Φαγιέ πήρε πάλι το όπλο του και έκανε το 52-59, με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Κρητικοί όμως με ένα σερί 12-2 έκαναν την ανατροπή, 64-63 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Από τους 12 πόντους στο σερί της ομάδας του Κωνσταντινίδη, οι Τάλτον και Άρνολντ σκόραραν από 5 πόντους αντίστοιχα. Όμως ο ηγέτης της ομάδας της Αχαΐας, Κλαρκ με δύο εύστοχες βολές έφερε την ομάδα του πάλι μπροστά για το 64-65 που θα είναι και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο ”ζεστός” Τάλτον σκόραρε για τρεις με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και έκανε το 67-65. Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο έγινε ντέρμπι και το εύστοχο τρίποντου του Κλαρκ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία για το 73-73, με 7’ να μένουν για το τέλος. Ενώ το Ρέθυμνο προσπαθούσε να ξεφύγει ο Μουρ δεν το επέτρεψε και με τρίποντο έκανε το 78-78, 4’ πριν από το τέλος του αγώνα.

Μεγάλη ανάσα στους Κρητικούς έδωσε το δίποντο του Κράβιτς που έκανε το 84-78, με 3 λεπτά να απομένουν. Η κολλημένη επίθεση του Κόροιβου πήρε μία ανάσα χάρη σε τρίποντο του Κλαρκ για το 85-81, 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γκίκας με τρίποντο έβαλε πάλι φωτιά ματς, σκόραρε για το 89-87 και 25’’ να απέμεναν μέχρι την κόρνα.

Στην τελευταία επίθεση του Ρεθύμνου, ο Χριστοδούλου θα κάνει λάθος και ο Κλαρκ θα ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων για την ισοπαλία, 89-89 και 17’’ για το τέλος. Αυτό θα είναι και το σκορ της τέταρτης περιόδου και το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Σαρικόπουλος έκανε το 91-93 και ο Άρνολντ απάντησε άμεσα με δύο εύστοχες βολές για το 93-93, 3 λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο του Γιαννόπουλου έσβησε πολλές από τις ελπίδες του μαχητικού Προμηθέα, καθώς έκανε το 100-93. Ο Κράβιτς με εύκολο λέι απ θα κάνει το 102-94 και θα αυξήσει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες για την νίκη των Κρητικών. Ο Μουρ με δίποντο έκανε το 104-97 που θα είναι και το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους Κρητικούς οι Άρνολντ και Κράβιτς με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Κλαρκ και Μουρ με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο γκαρντ της ομάδας του Νίκου Βετούλα ήταν για ακόμη μία φορά εξαιρετικός και έκανε μεγάλη προσπάθεια ώστε η ομάδα του να πάρει την νίκη.

Πλέον στο Ρέθυμνο κοιτούν ήδη το επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ώστε να πάρουν ότι καλύτερο μπορέσουν. Από την άλλη στον Προμηθέα στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με τον λαβωμένο ΠΑΟΚ στην Πάτρα, όπου μία νίκη θα είναι πάρα πολύ σημαντική για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (κ.α.), 104-97.
ΡEΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 21 (1), Φιτζπάτρικ 16 (2), Τάλτον 14 (2), Γιαννόπουλος 17 (3), Κράβιτς 20 (10 ριμπ.), Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 1, Έντουαρντς.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κλαρκ 27 (7), Κρόμα 10, Φαγέ 13 (1), Σαρικόπουλος 15, Μουρ 16 (2), Γκίκας 3 (1), Πέτας 2, Γερομίχαλος 2, Γκράβας 9, Τσάμης.