Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας Πατρών – ΠΑΟΚ 73-75

Προμηθέας Πατρών – ΠΑΟΚ 73-75

paok omadik1

paok-omadik1

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 7375 για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Πλέον, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχει ρεκόρ 64, ενώ οι Πατρινοί με αυτή την ήττα υποχώρησαν στο 46.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά στην άμυνα, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην επίθεση και στο 4ο λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 412 με εύστοχο λέι-απ του Νέναντ Μιλένοβιτς. Ο “δικέφαλος” διατήρησε το προβάδισμα που είχε και το διεύρυνε πηγαίνοντας στο +9 (716), με τον Λίνο Χρυσικόπουλο στο 1.40” πριν από τη λήξη. Τελικά, το σκορ του δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 1218.

Ο Προμηθέας άρχισε να ξυπνά και μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλπεπτο, καθώς με σουτ τριών πόντων του ΜαΚένζι Μουρ πέρασε πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση (2120) στο 6.40” πριν λήξει η περίοδος. Η ομάδα της Πάτρας μπόρεσε να φτάσει τη διαφορά της και στο +6 (2620), με τρίποντο του Μίροσλαβ Τόντιτς στο 5ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά και με καλάθι του Ζάνις Πέινερς στο 3.50” πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, μπόρεσε να ξαναγίνει ο “οδηγός” του παιχνιδιού (2627). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκλεισε την περίοδο στο +9 (4233) με καλάθι του Νίκου Γκίκα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπόρεσε και μείωσε στον έναν πόντο (4241), με βολές του Ζάνις Πέινερς στο 7.20” πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, όμως ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί απόσταση ασφαλείας, με τον ΠΑΟΚ στο 3.15” να ξαναμειώνει στον έναν πόντο (4847) με εύστοχο δίποντο του Νταρίλ Μπράϊαντ, όμως η περίοδος έληξε υπέρ των γηπεδούχων με 5147.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο “δικέφαλος” με βολή (1/2) του Ανδρέα Γλυνιαδάκη μείωσε στους πέντε πόντους (5348), 8.16” πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας αντέδρασε και απάντησε με τρίποντο του Νίκου Γκίκα (5649) στο 6ο λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έδειξε χαρακτήρα ήταν κοντά στο σκορ και με εύστοχο λέι-απ του Ζάνις Πέινερς, 20”, πριν το τέλος ισοφάρισε τον αγώνα και τον έστειλε στην παράταση με σκορ 6464.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η ομάδα του ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με βολές του Νταρίλ Μπράϊαντ (6869), 3.10” πριν τελειώσει η αναμέτρηση. Ο “δικέφαλος” διατήρησε το προβάδισμα που είχε και στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει με 7375.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 64-64, 73-75.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κλαρκ 6, Κρόμα 8, Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3), Τόντιτς 19 (3), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ, Μιλένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14, Σάιμπερτ 3, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5 (1), Καραμανώλης, Καμάρας, Μπράϊαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5.

Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 79-63 (vid)

Έκανε το 1-0 το Περιστέρι Την πρώτη νίκη στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε το Περι…