Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 69-68

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 69-68

pao baskonia kalathis

pao-baskonia-kalathis

“Καρδιοχτύπησε”, αλλά κέρδισε…
Την ένατη νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός (9-5), ο οποίος αν και τα χρειάστηκε, επικράτησε στο νήμα εντός έδρας της Μπασκόνια (9-5) με 69-68, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος του, με τον Παναθηναϊκό να χαμογελάει στο τέλος, μιας και ο Καλάθης έπαιξε τρομερή άμυνα στον Μπομπούα, αναγκάζοντας τον να μην εκδηλώσει καν επίθεση στην τελευταία φάση του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 23 πόντους, με τον Μάικ Τζέιμς να “μιλάει” στα κρίσιμα και να πετυχαίνει 16 πόντους. Τρομερός σ’ ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού, με την Μπασκόνια να προηγείται με 9-11 στο 6′, παίρνοντας σκορ από τον Άνταμ Χάνγκα. Κάπου εκεί, όμως, ο Κρις Σίνγκλετον σεληνιάστηκε, εκτελώντας από παντού τους Βάσκους. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πίεζαν αφόρητα στην μπάλα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να ξεφύγουν με 27-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης περιόδου ήταν ο Σίνγκλετον, ο οποίος πέτυχε τους 19 από τους 27 πόντους της ομάδας του.

Η εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην. Ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος αντικατέστησε τον Σίνγκλετον ήταν σκιά του εαυτού του, με τους Βάσκους να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ και τον Τόρνικε Σενγκέλια να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό. Ο Γεωργιανός φόργουορντ δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα και με πέντε σερί πόντους, έκανε το 27-23. H Μπασκόνια έτρεξε σερί 9-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (27-27).

Ένα τρίποντο του Τζέιμς (30-27 στο 23′) έβαλε τέλος στην αφλογιστία του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Ντιόπ πήρε τη σκυτάλη από τον Σενγκέλια κι άρχισε να φορτώνει με πόντους το καλάθι του Παναθηναϊκού, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους Βάσκους μπροστά στο σκορ με 37-41.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 9 ριμπάουντ έναντι 23 της Μπασκόνια, δείγμα της απόλυτης κυριαρχίας των Βάσκων στους αιθέρες. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν, πάντως, 10 λάθη, τα περισσότερα στην πρώτη περίοδο, όταν η πίεση των “πράσινων” ήταν αφόρητη.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικά άστοχοι, με την Μπασκόνια να ξεφεύγει με 9 πόντους (40-49) στο 23′. Ωστόσο, οι παίκτες του Πασκουάλ αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-2, μείωσαν στο καλάθι (49-51 στο 27′). Οι Βάσκοι, όμως, απάντησαν με σερί 6-0 και ξέφυγαν με 49-57 στο 28′, την ώρα που στο παρκέ πέρασε ο Γιάννης Μπουρούσης, μιας και ο Σίνγκλετον φορτώθηκε με 4 φάουλ. Ο Έλληνας σέντερ βρήκε σκορ από τη γραμμή των βολών (52-57), ενώ με τεράστιο τρίποντο του Καλάθη πάνω στα απλωμένα χέρια του Ντιοπ, ο Παναθηναϊκός πλησίασε και πάλι στο καλάθι (55-57) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μεγάλα τρίποντα με τους Ρίβερς και Τζέιμς και να προηγείται με 65-63, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Τόρνικε Σενγκέλια, ο οποίος αποτελούσε τη νούμερο ένα απειλή για το “πράσινο” καλάθι στο πρώτο μέρος, ήταν κάκιστος στο τέταρτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με ηγέτη τον Τζέιμς στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 69-66 1:38 πριν το φινάλε του αγώνα. Με 2/2 βολές, ο Μπομπουά μείωσε στον πόντο (69-68), με τον Μπουρούση να κάνει μία τραγική επιλογή, σουτάροντας τρίποντο από τα 8 μέτρα. Ο Έλληνας σέντερ αστόχησε και η Μπασκόνια είχε τα τελευταία 15 δευτερόλεπτα στη διάθεσή της. Ο Καλάθης έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μπομπουά, ο οποίος δεν κατάφερε ούτε να εκδηλώσει επίθεση, με τους “πράσινους” να παίρνουν μία αγχώδη και συνάμα πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-57, 69-68.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
: Σίνγκλετον 23, Νίκολς 3, Ρίβερς 4, Τζέιμς 16, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λάρκιν 6, Πριτζιόνι 6, Χανγκά 12, Μπομπουά 11, Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιντζερ, Λουζ.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…