Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 73-65

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 73-65

miloutinov

miloutinov

Οι “ερυθρόλευκοι” αγχώθηκαν στα τελευταία λεπτά απέναντι στους μαχητικούς Σέρβους, όμως ο τρομερός Ματ Λοτζέσκι με 18 πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 73-65 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για τη 13η αγωνιστική. Το γεγονός ότι ο Σπανούλης φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, δεν ενόχλησε καθώς όλοι οι συμπαίκτες του έδωσαν το κάτι παραπάνω. Αυτή η νίκη έστειλε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση με 9-4, έχοντας μόνο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας από πάνω του. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-8.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους “ερυθρόλευκους” και χάρη σε τρίποντο του Τζέκινς προηγήθηκαν με 4-7 στο 4’. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως αντέδρασε, ο Αγραβάνης έκλεψε την μπάλα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, δίνοντας το προβάδισμα με 10-9 στο 5’. Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό και το ελεύθερο τρίποντο του φόργουορντ των Πειραιωτών έκανε το 17-13, στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 22-18, με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν ήδη 7 επιθετικά ριμπάουντ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Ματ Λοτζέσκι πήρε το όπλο του και άρχισε να “πυροβολεί” το καλάθι του Ερυθρού. Ο Βέλγος μέσα σε 2 λεπτά είχε τρία τρίποντα και έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα, για το 33-22 στο 14’. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ματς και με το δίποντο του Γκριν έκαναν το 37-24, στο 15’. Οι Σέρβοι χτύπησαν στις αδυναμίες του Ολυμπιακού και με πόντους στον αιφνιδιασμό κατά κύριο λόγο, ροκάνισαν τη διαφορά για το 39-32 από τον Γιόβιτς στο 19’. Στην τελευταία επίθεση για το πρώτο μέρος με 5 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Αγραβάνης πρόλαβε να σκοράρει για το 45-34 που ήταν το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ο Αγραβάνης με 9 σημαντικούς πόντους και πολλές λύσεις στην επίθεση της ομάδας του. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 6 πόντους σχεδόν όλους στον αιφνιδιασμό.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +16 (50-34), στο 22’. Ο πολύ καλός στο σημερινό ματς Μιλουτίνοβ, με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 55-38 στο 26’ και έγινε ο πρώτος παίκτης του αγώνα που θα φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κούζμιτς με 5 συνεχόμενους πόντους μάζεψε λίγο τη διαφορά και διαμόρφωσε το 56-43, 3 λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος δεν είχε καλό ρυθμό, καθώς τα πολλά φάουλ που έγιναν δεν άφησαν να παιχτεί καλό μπάσκετ, με το σκορ να είναι μόλις 11-7.

Ο Ματ Λοτζέσκι με το 4ο τρίποντο του στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 59-43, 9’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Γιόβιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 59-48, όμως ο εξαιρετικός Λοτζέσκι με δίποντο στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 61-48, 7’ πριν από το τέλος. Ο Γκριν με υπέροχο τελείωμα στο ανοιχτό γήπεδο έφερε την διαφορά στο +15 (65-50), 5’ πριν από το άκουσμα της κόρνας.

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να παλεύει το παιχνίδι και με καλάθι του Γιόβιτς στον αιφνιδιασμό έγινε το 65-54, στο 37’. Ο Γκούντουριτς με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, καθώς έκανε το 69-62, στο 38’. Ο Παπαπέτρου με λιγότερο από 1’ να απομένει κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι και έκανε το 73-62 και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Η εύστοχη βολή του Ντόμπριτς, διαμόρφωσε το τελικό 73-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ματ Λοτζέσκι με άξιο συμπαραστάτη του τον Νίκολα Μιλουτίνοβ που έβγαλε τρομερές άμυνες απέναντι στους αντίπαλους ψηλούς και είχε πολύ καλή εμφάνιση μετά από καιρό, οι δύο τους είχαν από 18 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 16 και ο αναγεννημένος στη Σερβία, Κούζμιτς με 13.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τους Πειραιώτες. Για τις δύο ομάδες δεν υπάρχει χρόνος ξεκούρασης καθώς ακολουθούν παιχνίδια και πάλι σε λιγότερο από 48 ώρες. Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ (22/12), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης (22/12).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.