Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Προμηθέας Πατρών 77-66

Κύμη – Προμηθέας Πατρών 77-66

kimi

kimi

Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 77-66 κόντρα στον Προμηθέα Πατρών πήρε η Κύμη, η οποία αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Νίκου Βετούλα, εν τέλει πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα μπροστά στον κόσμο της.

Στο 5-6 πλέον η ομάδα του Βασίλη Μπαρτσιάκου, εν αντιθέσει με αυτήν του Νίκου Βετούλα, η οποία υποχώρησε στο 4-7 και στρέφει το βλέμμα της στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (26/12, 18:00).

Ο Τόντιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στην έναρξη του παιχνιδιού (0-3), ωστόσο Τουτζιαράκης και Αντεκμπόγιε έκαναν το 8-5 για την ομάδα της Κύμης, με τον Έλληνα σέντερ να φτάνει γρήγορα τους 6 προσωπικούς πόντους κι εν συνεχεία ο Κοστόφ με τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στους γηπεδούχους (11-5).

Οι “μπλε” προηγήθηκαν 16-7 χάρη σε τρίποντο του Τσούκποβιτς και παρόλο που με το ίδιο νόμισμα ο Κλαρκ σημείωσε το 16-10, ο περσινός παίκτης του Άρη έκανε το 18-10 με 2/2 βολές.

Οι “Πατρινοί” με ένα μικρό ξέσπασμα (9-3) δεν άφησαν τους -επίσης- νεοφώτιστους να ξεφύγουν με διψήφιο αριθμό, μειώνοντας σε 21-19, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη ναι μεν προσπάθησε να “χτίσει” μία διαφορά ασφαλείας, με αφορμή το 28-22 από τρίποντο του Σιγκούνα, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Βετούλα όντας σε ένα διάστημα που είχε πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι, κατάφερε ακόμα και πάει στ’ αποδυτήρια έχοντας πάρει το προβάδισμα, έστω και με διαφορά μόλις ενός πόντου (39-40).

Έπειτα από 15 λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν ως αρχικό στόχο να κυριαρχήσουν στα αμυντικά τους καθήκοντα και σκοράροντας με το… σταγονόμετρο, κανένα σύνολο δεν είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Ο Τουντζιαράκης έδωσε συνέχεια στην πολύ καλή του παρουσία, κάνοντας το 43-40, δίχως όμως αυτός και οι συμπαίκτες του να υπολογίζουν στον Μουρ, ο οποίος με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 43-45.

Σταμάτης και Πάμπλαντ σημείωσαν το 49-45, με τους παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου, να προηγείται εν τέλει 10 λεπτά πριν από το φινάλε (53-49) χάρη σε buzzer-beater δίποντο του Σιγκούνα.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι “μπλε” με σερί 7-0 έκαναν την αρχή για τη νίκη. Πέττας και Γράβας, όμως, με διαδοχικά τρίποντα κράτησαν ζωντανή την ομάδα τους, μειώνοντας σε 60-55. Tέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο πολύπειρος, Άγγελος Τσάμης, έκανε το 65-61, αλλά κάπου εκεί η Κύμη πάτησε εκ νέου το γκάζι κι έφτασε στη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 53-49, 77-66.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Αντεκμπόγιε 10, Τσούκποβιτς 9 (1), Κοστόφ 12 (2), Ελ Αμίν, Σχίζας 2, Σιγκούνας 11, Τζόλος, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 11 (2), Πάμπλαντ 5 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 7 (1), Κρόμα 3 (1), Ντίκερσον 2, Τόντιτς 3 (1), Μουρ 12 (1), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Πέττας 6 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Γράβας 13 (1), Τσάμης 2, Βύρλας.