Κεντρική Διεθνή Ήττα στην Ρωσία για την Αστάνα

Ήττα στην Ρωσία για την Αστάνα

astana

astana

Το τρίτο κακό δεκάλεπτο της Αστάνα, της κόστισε και την ήττα απέναντι στην ομάδα της Πετρούπολης με 99-72.

Η ρωσική ομάδα με αυτή την νίκη ανέβηκε στο 7-3 στη φετινή VTB League, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Κατσίβελη έπεσε στο  5-5 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Ο Έλληνας γκαρντ είχε π., 4ρ., 3ασ., 4λ., ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 7π., 6ρ., 1ασ., 1λ.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν μοιρασμένο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, με το σκορ να κλείνει για το πρώτο μέρος στο 37-35. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βίκχροφ με 15 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ροντ Όντομ με 9 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταλυτικό για την έκβαση της αναμέτρησης, με τη Ζενίτ να σκοράρει 36 πόντους σε 10′ με την Αστάνα να μην μπορεί να ακολουθήσει και να μένει πίσω στο σκορ με 73-52. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τους Ρώσους να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων με τη διαφορά να κλείνει στο +27 για το 99-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 73-52, 99-72