Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γαλατασαράι – Αρμάνι Μιλάνο 83-80

Γαλατασαράι – Αρμάνι Μιλάνο 83-80

galata armani

galata-armani

Με τους Μίτσοβ και Τάιους καθοριστικούς, η Γαλατασαράι επικράτησε 83-80 της Αρμάνι Μιλάνο, για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Στο 4-8 ανέβηκε η ομάδα του Εργκίν Ατάμαν, η οποία έφτασε το ρεκόρ των πρωταθλητών Ιταλίας.

Οι Ιταλοί επέστρεψαν στο παιχνίδι μετά από μεγάλες διαφορές, ωστόσο η “τσιμ μπόμ” ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Σέρβος άσσος ήταν και ο κορυφαίος του παρκέ έχοντας 23 πόντους, ενώ οι Μπλέικ Σίλμπ και Άλεξ Τάιους πρόσθεσαν από 17 και 14 αντίστοιχα. Από τους ηττημένους 18 πόντους είχε ο Ρακίμ Σάντερς.

Με τον Μπλέικ Σιλπ να συνδέεται νωρίς με το καλάθι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-6 στο 5′. Η Αρμάνι, με ένα μικρό σερί 4-0 έφερε το ματς στον πόντο (11-10), ωστόσο με τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ να αναλαμβάνει δράση στο σκοράρισμα, η Γαλατάσαραι προηγήθηκε 21-15 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σέρβος φόργουορντ και ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με πόντους και η “τσιμ μπόμ” προηγήθηκε με 31-21 στο 15′. Οι Σάντερς και ΜακΛιν έφεραν την ιταλική ομάδα στο -3 (33-30), με τη Γαλατά όμως, να απαντάει με σερί 10-2 και να προηγείται 43-32 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μίτσοβ έδωσε “αέρα” 16 (48-32) πόντων στους Τούρκους, ωστόσο οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα, ευστοχώντας από τα 6,75 μείωσαν σε 58-55 στο 28′. Με καλάθι του Χίκμαν το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 62-59 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταία και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Με τρίποντο του Σίμον, η Αρμάνι ισοφάρισε σε 77-77, ενώ με νέα τρίποντη “βόμβα” από τον Κροάτη γκαρντ πέρασε μπροστά με 79-80.

Ο Τάιους έβαλε εκ νέου μπροστά την “τσιμ μπόμ”, με τον Βλάντιρ Μίτσοβ να κλειδώνει τη νίκη με 2/2 βολές, έπειτα από άστοχο σουτ του Σάντερς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 62-59, 83-80

Γαλατασαράι (Εργκίν Αταμάν): Σμιθ, Πρέλντζιτς 2, Μίτσοβ 23, Τάιους 14, Κορμάζ, Τόμπσον, Σιλμπ 17, Πλάις, Γκιουλέρ 13, Ντίμπλερ 11, Κοκσάλ 3

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): ΜακΛιν 8, Χίκμαν 13, Καλνιέντις 7, Ραντούλιτσα 12, Ντράγκιτς 7, Τσιντσιαρίνι, Πασκόλο, Σάντερς 18, Άμπας, Τσερέλα, Σιμόν 15.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Το… σιμουλτανέ τού Μπαρτζώκα

Η πιο δύσκολη… κίνηση στο σκάκι τού Μπαρτζώκα. Ειλικρινά δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση το…