Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γαλατασαράι – Αναντολού Εφές 76-86

Γαλατασαράι – Αναντολού Εφές 76-86

dunston efes

dunston-efes

Η Εφές Αναντολού, πατώντας τέρμα το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε εκτός έδρας της Γαλατασαράι με 86-76, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague κι επέστρεψε στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ανέβηκε στο 7-7, ενώ το σύνολο του Εργκίν Αταμάν υποχώρησε στο 4-10. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπράντον Πολ, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους και 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σιλμπ με 21 πόντους.

Να σημειωθεί πως ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε στα μέσα της τέταρτης περιόδου με δύο τεχνικές ποινές.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 6-12 και 8-16 στο 7′. Ο γηπεδούχοι είχαν απάντηση και με ένα σερί 8-0 ισόφαρισαν (16-16), ενώ με καλάθι του Κοκσάλ πέρασαν μπροστά (18-16) στο τέλος της περιόδου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (22-22), ωστόσο η “τσιμ μπομ” με τους Γκιουλέρ, Πλάις να σκοράρουν, ξέφυγε με 11 πόντους (38-27 και 40-29) στο 18′. Με καλάθι του Μπάλμπαϊ, το ημίχρονο έκλεισε στο 44-38 υπέρ της Γαλατασαράι.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην Εφές Αναντολού. Ο Μπράντον Πολ τράβηξε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (52-52) με 7 σερί πόντους. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήρε, μάλιστα, τα ηνία του αγώνα (58-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς το πλευρό της Εφές Αναντολού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 2-13, οι φιλοξενούμενοι με 60-73 στο 34′ και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 44-38, 58-60, 76-86.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Πρέλντζιτς 8 (2), Τάιους 15, Κορκμάζ 2, Τόμπσον 5, Σιλμπ 21, Χατσίγιεβα, Πλάις 4, Γκιουλέρ 9, Ντίμπλερ 9 (1), Κοκσάλ 3.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 5 (1), Χάνεϊκατ 3 (1), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 16, Οσμάν 6, Γκρέιντζερ 9, Όμιτς, Ερτέλ 14 (1), Μουτάφ, Πολ 19 (3), Ντάνστον 12.