Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Φινλανδία – Ελλάδα 71-73

Φινλανδία – Ελλάδα 71-73

lountzis

lountzis

Η Γερμανία μπορεί να μας έκανε το χατήρι και να νίκησε την Τουρκία αλλά η Εθνική μας αυτοκτόνησε και παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά και τελικά κέρδισε με 73-71 την Φινλανδία, δεν πήρε την πολυπόθητη διαφορά των 9 πόντων, μένοντας έτσι εκτός προημιτελικής φάσης.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο εκπληκτικός Λούντζης με 22 πόντους που έκανε πράγματα και θαύματα στο δεύτερο μέρος, ενώ από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Ματσούνι με 18 πόντους που ”δολοφόνησε” την Εθνική μας.

Η Εθνική Εφήβων χρειαζόταν νίκη με 9 πόντους και ήττα της Τουρκίας από την Γερμανία για να πάρει την πρόκριση. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 6-10 χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Μωραϊτη στο 5’. Ο γκαρντ της ΑΕΚ ήταν από τους κορυφαίους στο πρώτο μέρος και με δική του όμορφη ενέργεια έκανε το 8-17 για την Ελλάδα. Το σκορ της πρώτης περιόδου (11-17) διαμόρφωσε ο Μπάρλουντ με καλάθι και φάουλ.

Η γαλανόλευκη για ακόμη ένα παιχνίδι στηρίχτηκε στην καλή της αμυντική λειτουργία και από εκεί βγήκε μία όμορφη φάση που οδήγησε στο κάρφωμα του Αγραβάνη για το 13-21. Το καλάθι και φάουλ του Τάταρη έκανε το 18-33, στο 16’ που θα είναι μέχρι εκείνη τη στιγμή η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς. Στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα έκανε λάθος και ο Γκούσταβσον με buzzer-beater θα μειώσει σε 25-42 που θα είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για την γαλανόλευκη ο Μωραϊτης με 11 πόντους. Η Εθνική μας κατάφερε να έχει ένα μεγάλο προβάδισμα σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο. Το άλλο παιχνίδι που ενδιέφερε άμεσα την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου στο ημίχρονο ήταν στο 34-37 υπέρ των Γερμανών, ένα αποτέλεσμα που ήθελε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στην τρίτη περίοδο ο Λούντζης με 4 συνεχόμενους πόντους του ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και έκανε το 34-50, στο 26’. Ο πολύ καλός γκαρντ των ’’πράσινων’’ με δικό του τρίποντο έκανε το 40-59 και απάντησε στο σουτ τριών πόντων του Γκούσταβσον. Το τελικό σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο θα διαμορφώσει ο Κουρέπης, με μία εύστοχη βολή για το 46-60.

Η Εθνική μας σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε να δείξει περισσότερη σοβαρότητα, καθώς εκτός από την νίκη χρειαζόταν και τη διαφορά των 9 πόντων. Ο φοβερός και τρομερός Λούντζης έφτασε τους 20 πόντους στο 32’ και έκανε το 48-64. Στο 36’ ο Αγραβάνης θα δώσει ανάσα στην κολλημένη επίθεση μας και παίζοντας ένας εναντίον τεσσάρων θα σκοράρει για το 55-69. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ όταν ο Πόλα με δύο βολές έκανε το 60-69 στο 38’. Οι Φινλανδοί είχαν το μομέντουμ και λέι-απ του Νίμαν μείωσαν σε 65-71. Το παιχνίδι μετά πήγε στην λογική των φάουλ με τους Φινλανδούς να μην αστοχούν και να διαμορφώνουν το τελικό 71-73.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-42, 46-60, 71-73
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Ουάξλαξ Ε., Ματσούνι 18 (1), Γκούσταβσον 12 (2), Ινάμα, Καουκιάινεν 6 (1), Νίμαν 8, Βάλτονεν, Ουάξλαξ Ρ., Μπάρλουντ 5, Πόλα 17 (12 ρ.), Κνίχτινεν 3 (1), Χααπόγια.
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 22 (1), Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 11 (1), Χρηστίδης 11 (9 ρ.), Καλαϊτζάκης 2, Μωρϊτης 16 (2), Παπαδάκης  Κ. 2, Κουρέπης 1, Τάταρης 8, Παπαδάκης Σ.