Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Σουηδία 80-69

Ελλάδα – Σουηδία 80-69

ethniki

ethniki-efivon-efivwn

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων επικράτησε της Σουηδίας με 8069 για τις θέσεις 9-16 του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 στη Σαμσούντα. Η Εθνική είχε σε πολύ καλή μέρα τον Βασίλη Χρηστίδη που έβαλε 20 πόντους, ενώ από τους Σουηδούς ξεχώρισε ο Τζόναταν Άρβιντσον με 17 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο η Εθνική Εφήβων μπήκε νωθρά και οι Σουηδοί το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς πήραν διαφορά 6 πόντων (1016), με δίποντο του Φέλιξ Λεμέτι 2.50” πριν από τη λήξη. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα της Ελλάδας πίσω με 7 πόντους (1219). Στην δεύτερη περίοδο η Εθνική άρχισε να ξυπνά και με δίποντο του Γιάννη Αγραβάνη, 2.40” πριν από το ημίχρονο πήγε το σκορ στο 2527 με το ημίχρονο, όμως, να λήγει υπέρ των Σουηδών με 3336.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική Εφήβων ήταν κοντά στο σκορ και στα 2.00” πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά, καθώς με 1/2 βολές του Βασίλη Χρηστίδη πέρασε μπροστά με 4948, με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ της με 5350. Στο τέταρτο δεκάλεπτο Εθνική Εφήβων σφράγισε τη νίκη με καλό μπάσκετ επικρατώντας της Σουηδίας με 8069.

Δεκάλεπτα: 12-19, 21-17, 20-14, 27-19
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Λούντζης 12 (1), Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 14 (2), Χρηστίδης 20, Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 15 (3), Παπαδάκης Κ. 1, Κουρέπης 6, Τάταρης 6, Παπαδάκης Ε.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Στιέρνμποργκ): Γιόχανσον Λ., Άρβιντσον 17 (3), Λάρσον 2, Λεμέτι 13 (1), Χουκ 2, Λούντκβιστ 11 (1), Ζέκοβιτς 3 (1), Χάρουν 11 (3), Έντβαρντσον 3 (1), Γιόχανσον Ντ., Τεντέσιο 2, Άπελγκρεν 5.