Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Σλοβενία 70 – 68

Ελλάδα – Σλοβενία 70 – 68

moraitis

moraitis

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων επικράτησε της Σλοβενίας με 70-68 για τις θέσεις 9-12 του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 στη Σαμσούντα. Σε τρομερή μέρα για την Ελλάδα ο Καλαιτζάκης με 13 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Μωραΐτη που σκόραρε τους σημαντικούς πόντους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Εθνική αντιμετώπισε την Σλοβενία και ενώ είχε εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία το αποτέλεσμα θα έκρινε την τελική της θέση στη διοργάνωση. Τώρα θα βρεθεί αντιμέτωπη στην Σερβία για την κατάκτηση της 9ης θέσης. Το καλάθι του Μωραΐτη 3″ πριν από το τέλος χάρισε την νίκη στην Εθνική.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 16-7, χάρη σε τρίποντο Καλαϊτζάκη στο 8′. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα 20-9. Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει για την Εθνική Εφήβων, η οποία έφτασε στο +14, 25-11, με τους Καλαϊτζάκη, Αγραβάνη και Κουρέπη να έχουν μέχρι εκείνο το σημείο από 5 πόντους στο 13’. Ο Χρηστίδης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 28-15, στο 15’.  Μετά από πολλή ώρα, η Σλοβενία έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για το 30-27 στο 18’. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ υπέρ της Ελλάδας με το 34-25.

Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για την Εθνική ο Αγραβάνης με 7 πόντους, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Γιούρτσεγκ 7.

Στο 24’ το παιχνίδι θα βρεθεί για πρώτη στην ισοπαλία, με τους Σλοβένους να κάνουν το 40-40. Η Ελλάδα όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια απόλεσε την μεγάλη διαφορά της και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι διεθνείς μας πέτυχαν δύο σερί καλάθια και ξεφεύγουν με +4 (52-48) στο 28’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και 57” πριν το τέλος το ματς ήταν και πάλι στην ισοπαλία. Το καλάθι του Μωραΐτη στα 3.1” για το τέλος, χάρισε την νίκη με 70-68 και έδωσε στην Ελλάδα την ευκαιρία να διεκδικήσει την 9η θέση απέναντι στην Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 52-52, 70-68.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Λούντζης 9, Σκουφής, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 11 (2), Χρηστίδης 7, Καλαϊτζάκης 13 (2), Μωραϊτης 12 (1), Παπαδάκης Κ., Κουρέπης 7, Τάταρης 11 (1), Παπαδάκης Στ.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Φάρτεκ): Οζέγκοβιτς 17 (1), Κουντς, Σκέντελι 5 (1), Στέμπλαϊ, Σούσα 4, Μπράτετς 12 (1), Κράλι, Βέσελ 9, Γιάνεζιτς 4, Γιούρτσεκ 10 (2), Σίσκα 7 (1), Μλάκαρ.