Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Νταρουσάφακα 73 – 52

Μπασκόνια – Νταρουσάφακα 73 – 52

baskonia-darousafaka

Μια “υπερηχητική” Μπασκόνια συνέτριψε στη Βιτόρια την Νταρουσάφακα με 73-52. Ύστερα από 11 αγώνες, οι “Βάσκοι” ανέβηκαν στο 7-4, ενώ οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 5-6.

Οι Ισπανοί, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αντρέα Μπαρνιάνι, με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, αλλά πολυφωνία στο σκοράρισμα έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.Ο Λάρκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, με τον Μπομπουά να έχει 12 και τον Σενγκέλια 11.

Από τους ηττημένους, 11 πόντους είχε ο Τζέιμς Άντερσον, ο οποίος ήταν ο μοναδικός με  διψήφιο αριθμό.

Η Μπασκόνια, με καλάθια από τους Λάρκιν και Μπάντιτζερ προηγήθηκε γρήγορα 8-2 στο 5′. Η “Ντάρου” δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Σενγκέλια το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 18-9 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, στην εξίσωση μπήκε και ο Βόιγκμαν και η διαφορά ανέβηκε στους 14 (25-11) 16′. Ο Γερμανός ψηλός συνέχισε να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ και οι “Βάσκοι” προηγήθηκαν με 18 (31-11). Δύο τρίποντα από τους Μόερμαν και Γουίλμπεκιν έριξαν τη διαφορά στους 12 (31-19) στο 17′.

Η Μπασκόνια βρήκε εκ νέου σκορ από τους Μπομπούα και Σενγκέλια και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-19. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από γκάζι και έστειλαν τη διαφορά στους 22 (44-22) στο 23′.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε παραδώσει πλέον τα όπλα και αυτή του Σίτο Αλόνσο έκανε ότι ήθελε. Με τον Σενγκέλια να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, η διαφορά έφτασε στους 26 (53-27) στο 28′. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ, μειώνοντας σε 53-33 στο 30′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Η ισπανική ομάδα συνέχισε να έχει διαφορές άνω των 20 πόντων. Με τρίποντο στην εκπνοή ο Τζέιμς Άντερσον έγραψε το τελικό 73-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 37-19, 53-33, 73-52
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 14, Βόιγκμαν 10, Χάνγκα 9, Μπομπουά 12, Μπλάζιτς 5, Ντιόπ, Τιγί 5, Σενγκέλια 11, Μπάντιτζερ 4, Λουζ 3.
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ντέιβιντ Μπλάτ): Γουίλμπεκιν 8, Αρσλάν 4, Γιαγκμούρ, Ερντέν 5, Ουαναμέικερ 3, Κλάιμπουρν 4, Μόερμαν 7, Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 11, Μπέρτανς 3, Χαραγκόντι 5.