Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 72-86

Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 72-86

pao armani 1

pao-armani

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν σίφουνας από την Ιταλία, επικρατώντας άνετα της Αρμάνι Μιλάνο με 86-72, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ, κάνοντας φύλλο και φτερό το σύνολο του Γιασμίν Ρέπεσα, το οποίο αποδοκιμάστηκε έντονα από το κοινό του. Οι φίλοι της Αρμάνι ήταν εξαιρετικά απογοητευμένοι από την εικόνα διάλυσης της ομάδας τους, η οποία δεν ήξερε που βρισκόταν από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την τραγική εμφάνιση των Ιταλών και πανηγύρισαν δια περιπάτου την τρίτη σερί νίκη τους στη διοργάνωση. Το “τριφύλλι” ανέβηκε στο 8-5 και στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας παιχνίδι της Παρασκευής (23/12) με τη Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάικ Τζέιμς (19π., 7ριμπ., 3ασ.) και Νικ Καλάθης (16π., 2ριμπ., 6ασ.), ενώ από τους ηττημένους διασώθηκαν οι ΜακΛιν (16π.) και Σάντερς (10π.).

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 21-16. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές σε άμυνα κι επίθεση, “στραγγάλισαν” τους Ιταλούς στη δεύτερη περίοδο, επιτρέποντας τους να σκοράρουν μόλις 8 πόντους (!), κι όχι μόνο πήραν τα ηνία της αναμέτρησης αλλά και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-40), με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει “όργια” στο παρκέ.

Η εικόνα της τρίτης περιόδου ήταν όμοια μ’ αυτή της δεύτερης. Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ο Καλάθης οργάνωνε αρμονικά το παιχνίδι του “τριφυλλιού”, με τη διαφορά να εκτινάσσεται στους 21 πόντους (38-59) στο 28′. Με τρίποντο του δαιμονισμένου Μάικ Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 22 πόντους (42-64).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Τσάβι Πασκουάλ να αποσύρει τον Νικ Καλάθη και να δίνει χρόνο συμμετοχής σ’ όλους τους παίκτες του (Παππάς, Χαραλαμπόπουλος), πλην του Πατ Καλάθη. Το τελικό 72-86 μάλλον κολακεύει την Αρμάνι Μιλάνο, μιας και οι “πράσινοι” κατέβασαν ταχύτητα στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 38-55, 72-86.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: ΜακΛιν 16 (9 ριμπ.), Χίκμαν 5, Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 8, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10, Αμπάς, Τσερέλα 5 (1), Σιμόν 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγλετον 8 (10 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 12 (3), Τζέιμς 19 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 10 (1), Καλάθης 16 (2).

Α2 γυναικών: Έγινε δεκτή η ένσταση του Ιωνικού Ν.Φ.

Ο αγώνας Ιωνικός Ν. Φ. – Αμύντας για την Α2 γυναικών θα επαναληφθεί. Η ΕΟΚ έκανε δεκ…