Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 78-80

Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 78-80

doncic 1

doncic

Ο Λούκα Ντόνσιτς “μπήκε” στα παπούτσια του απόντα Σέρχιο Γιούλ και με 17 πόντους οδήγησε τη Ρεάλ Μαδίτης (10-5) στην σημαντική εκτός έδρας νίκη με 78-80 απέναντι στη μαχητική Αναντολού Εφές (7-8) σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και την κράτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Μεγάλης σημασίας το μπλοκ του Αγιόν στον Ερτέλ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Λάσο.

Ο Ντόνσιτς ανέλαβε τον ρόλο του οργανωτή και στα πρώτα λεπτά τα κατάφερε περίφημα, καθώς μοίρασε 2 ασίστ και χάρη σε καλάθι του Αγιόν, οι Μαδριλένοι βρέθηκε μπροστά με 6-0, στο 2′. Ο Μπράουν έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 11-11 με δύο εύστοχες βολές και ένα σουτ από μέση απόσταση, στο 5′. Η προσπάθεια των Τούρκων να “ταΐσουν” τον Ντάνστον είχε επιτυχία και με δύο συνεχόμενα καλάθια, ο Αμερικανός έκανε το 15-11, στο 6′. Το τρίποντο του Μπράντον έφερε και πάλι την Εφές στο +4 (21-17), στο 8′, με το 22-21 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ύστερα από καλάθι του Τέϊλορ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Χόνεϊκατ με τρίποντο έκανε το 25-21. Με 4 συνεχόμενους πόντους ο Ρούντι έκανε το 29-27 και έφερε τη Ρεάλ σε απόσταση αναπνοής, στο 15′. Ο Ερτέλ με δίποντο απάντησε και έδωσε ανάσα στην επίθεση της Εφές για το 33-29, στο 16′. Η ομάδα του Λάσο όμως με μία μικρή αντεπίθεση πέρασε μπροστά, χάρη σε καλάθι του Τέϊλορ και βολές του Ρούντι με 37-36 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Στο πρώτο μέρος ξεχώρισε για την Ρεάλ ο Ρούντι με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο νεοαποκτηθείς Μπράντον με 9.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Πολ με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 39-39, στο 22′, δείχνοντας πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος του. Ο γκαρντ της Εφές ήταν ζεστός και συνέχισε να σκοράρει για το 46-43, στο 24′. Η Ρεάλ όμως αντέδρασε και με καλάθι του Ματσιούλις πέρασε μπροστά για το 54-51, στο 27′. Ο πολύ καλός Ερτέλ έκανε το 63-59, με κάτι λιγότερο από 1 λεπτό να απομένει, όμως ο Χάντερ απάντησε για το 63-61 που ήταν και το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Ρούντι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 63-66, στο 32′. Ο Ισπανός όμως βρήκε πάλι την ευκαιρία καθώς ήταν αμαρκάριστος από την κορυφή και ευστόχησε πάλι για τρεις για το 68-69 στο 34′. Το εύστοχο τρίποντο του Χόνεϊκατ έκανε το 75-73, 3 λεπτά πριν από το άκουσμα της κόρνας. Ο εξαιρετικός όμως Ντόνσιτς με 5 συνεχόμενους πόντους απάντησε για το 78-75 και έφερε την Ρεάλ μπροστά με κάτι λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως η πάσα πάρε-βάλε του νεαρού των Μαδριλένων στον Αγιόν έφερε και πάλι την Βασίλισσα μπροστά με 78-80 με 32.4” να απομένουν. Ο Αγιόν έβγαλε την άμυνα του αγώνα αφού “έσβησε τα φώτα” στο λέι απ του Ερτέλ και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Κορυφαίος για τους νικητές το παιδί-θαύμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, Λούκα Ντόνσιτς, με 17 πόντους και άξιο συμπαραστάτη του τον Ρούντι Φερνάντεθ με 14 πόντους, από την άλλη για τους μαχητικούς ηττημένους ξεχώρισαν οι Πολ και Ντάνστον με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με την έναρξη του 2017 οι υποχρεώσεις δεν σταματούν και οι δύο ομάδες έχουν δύσκολες αναμετρήσεις. Η Εφές παίζει ένα εγχώριο ντέρμπι με τη Γαλατασαράϊ εκτός έδρας, ενώ η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ισπανία σε μία δύσκολη αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-37, 63-61, 78-80.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 6 (10 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 14 (8 ριμπ.), Οσμάν 10 (2), Γκρέιντζερ 4, Όμιτς 4, Ερτέλ 8 (6 ασ.), Μουτάφ, Πολ 16 (3), Ντάνστον 14.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 3 (1/7 σουτ), Ντρέιπερ 3 (1), Ρούντι 14 (2), Ντόνσιτς 17 (3 τρίπ., 5 ριμπ., 9 ασ.), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 8, Αγιόν 8 (7 ριμπ.), Κάρολ, Χάντερ 6, Τόμπκινς 6 (2), Τέιλορ 7 (1).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής… από συνήθεια

Το τρίτο σερί πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός λοιπόν κατέκτησε το πρωτάθλη…